Scenariusz zajęć
Temat: Uświadomienie orientacji w schemacie własnego ciała w oparciu o piosenkę „Tu lewą rączkę mam, tu prawą mam”
Cel główny: rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała
Usprawnianie procesów poznawczych - rozwijanie koordynacji – wzrokowo ruchowej
Stymulacja słuchowa
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- pokazywać prawą i lewą stronę własnego ciała
- kreślić wzory od lewej do prawej strony według podanego wzoru
- podporządkować kontroli wzrokowej czynności ruchowe w schemacie własnego ciała
Metody:
- polisensoryczna
- praktycznego działania
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Powitanie z dzieckiem – podanie dłoni, przybicie „piątki” – naprzemiennie prawej i lewej dłoni
2. Wykonanie 5 podskoków na jednej nodze i 5 podskoków na drugiej nodze
Zajęcia właściwe:
3. Zabawy ruchowe w schemacie własnego ciała
Dziecko sprawdza czy po podskokach szybciej bije mu serce. Ustala, po której stronie ciała ono jest. Podnosi lewą rękę, następnie nogę która jest po tej samej stronie ciała. Podaje nazwę drugiej strony ciała (prawa). Uderza prawą ręką o podłogę, tupie prawą nogą.
4. Śpiewanie piosenki z pokazywaniem
Boogie woogie
1. Do przodu prawą rękę daj
do tyłu prawą rękę daj
do przodu prawą rękę daj i pomachaj nią
bo przy boogie woogie boogie trzeba pokręcić się
no i klaskać trzeba raz dwa trzy
2. Do przodu lewą rękę daj
do tyłu lewą rękę daj
do przodu lewą rękę daj i pomachaj nią
bo przy boogie woogie boogie trzeba pokręcić się
no i klaskać trzeba raz dwa trzy
3. Do przodu prawą nogę daj
do tyłu prawą nogę daj
do przodu prawą nogę daj i pomachaj nią
bo przy boogie woogie boogie trzeba pokręcić się
no i klaskać trzeba raz dwa trzy
4. Do przodu lewą nogę daj
do tyłu lewą nogę daj
do przodu lewą nogę daj i pomachaj nią
bo przy boogie woogie boogie trzeba pokręcić się
no i klaskać trzeba raz dwa trzy
5. Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem gry „Twister” wykonywane zgodnie z instrukcją nauczyciela
6. Dziecko otrzymuje wzory szlaczków H.Tumichowej (3 szlaczki faliste) i rysuje po śladzie:
Siedząc przy stoliku – stojąc przy stoliku – stojąc przy tablicy
7. Dziecko otrzymuje kartki z narysowanym dużym koszykiem, w którym musi dorysować dwa jajka zgodnie z podanym wzorem
Zakończenie zajęć:
Pożegnanie z dzieckiem dotykając się: prawymi rączkami, lewymi ramionami, lewymi stopami itp.