KONSPEKT Z PLASTYKI KL IV
I. TEMAT LEKCJI:
Płaskorzeźba. Medal dla najlepszego ucznia w szkole.
II. ZALOŻENIA METODYCZNE:
Temat lekcji dotyczy podręcznika Plastyka podręcznik dla klas 4-6 szkoły podstawowej, rozdział 8. O rzeźbie.
1. Czas:
1 godzina lekcyjna ( 45 minut).
2. Cele edukacyjne:
a) kształcenia:
Uczeń:
- określa cechy płaskorzeźby i porównanie jej z rzeźbą,
- określa znaczenia światłocienia i faktury w płaskorzeźbie,
- zna użytkowe funkcje różnych form płaskorzeźb,
- tworzy formy płaskorzeźby wykorzystując narzędzia do rzeźbienia,
- komponuje prace w kole;
- projektuje litery w kompozycji medalu,
- rozwija umiejętności manualne- modeluje, odciska, nacina, żłobi, dokleja elementy, wygniata itp.
b) wychowania:
Uczeń:
- jest wrażliwy na piękno sztuki,
- przejawia postawę otwartości wobec sztuki,
- odkrywa i rozwija swoje indywidualne predyspozycje twórcze,
- dba o estetykę pracy,
- uczy się twórczego rozwiązywania problemów.
3. Środki dydaktyczne: glina rzeźbiarska, tektura okrągła o średnicy 12cm, narzędzia do rzeźbienia.
4. Technika: oklejanie tekturki gliną rzeźbiarską, rysowanie i wypełnianie medalu z uwzględnieniem elementów wypukłych i różnorodności kształtów.
5. Metody pracy: pogadanka, prezentacja reprodukcji i przykładów monet i medali,
praca z tekstem, ćwiczenie plastyczne – projekt, model medalu z gliny rzeźbiarskiej.
6. Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.
III. PRZEBIEG LEKCJI:
1. Nawiązanie do działalności rzeźbiarza i różnorodnego opracowania materiału rzeźbiarskiego.
2. Rozróżnianie i nazywanie wytworów artysty rzeźbiarza.
3. Zapoznanie z pojęciem płaskorzeźba- inaczej relief, dzieło plastyczne, którego elementy umieszczone są na płaszczyźnie: można ją oglądać z przodu i z boku.
4. Analiza przykładów płaskorzeźby ( przykłady wybrane przez nauczyciela):
- relief wklęsły,
- relief wypukły.
5. Podanie tematu i wyjaśnienie zadania plastycznego:
a) równomierne pokrycie powierzchni tekturki cienką warstwą gliny,
b) wyrycie ołówkiem lub wykałaczką zaprojektowanego medalu,
c) wypełnienie rysunku gliną tak, aby wszystkie elementy rysunku były wypukle.
5. Praca twórcza dzieci.
6. Ocena prac pod względem pomysłowości w opracowaniu płaszczyzny medalu.
7. Wystawka prac uczniów.