KONSPEKT Z PLASTYKI KLASA IV
I. TEMAT LEKCJII: Faktura.
II. ZAKRES TEMATYCZNY: abecadło plastyczne
II. ZAŁOŻENIA METODYCZNE:
Tematyka lekcji dotyczy podręcznika Do dzieła!
Podręcznik do plastyki dla klas IV- VI szkoły podstawowej
1. Czas:
1 godzina lekcyjna.
2. Cele edukacyjne
Uczeń:
• Zna pojęcie faktura,
• Wymienia na podstawie obserwacji różne rodzaje powierzchni,
• Wykonuje pracę plastyczną o zróżnicowanej fakturze,
• Rozwija własną wyobraźnię i ekspresję plastyczną,
• Wykazuje umiejętność doboru i posługiwania się środkami plastycznymi dla wyrażenia własnych wrażeń lub określonych treści,
• Uczy się twórczego rozwiązywania problemów,
• Uczy się pracy w grupie,
• Odkrywa i rozwija swoje indywidualne predyspozycje twórcze,
• Dba o estetykę wykonanej pracy,
• Angażuje się w proces zdobywanej wiedzy.
3. Metody pracy:
Percepcyjna, słowna (pogadanka, rozmowa kierowana), oglądowa, pokaz, łańcuch skojarzeń (rozpoznanie faktur przez dotyk), problemowa, ćwiczenie plastyczne.
4. Forma pracy:
Grupowa i indywidualna.
5. Środki dydaktyczne:
Pudło, materiały o różnych fakturach, prezentacja multimedialna.
6. Materiały i przybory:
Arkusz papieru, klej, nożyczki, materiały o różnej fakturze: kawałki tkanin np. firan, papier ścierny, kasza, groch, ryż, suszone liście, kredki, farby, pędzle, naczynie na wodę itp.
7. Technika: kolaż
I. TOK LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne.
2. Krótkie przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.
3. Podanie tematu lekcji formie rebusu.
4. Wprowadzenie uczniów do tematu:
• Uczniowie poproszeni są o dotkniecie policzka, włosów, ubrań, ławki...- ich zadaniem jest określenie, jaką powierzchnię maja dotykane przez nich przedmioty.
• Uczniowie biorą udział w zabawie „Czarodziejskie pudełko”. Do pudełka zostają włożone pojedynczo przedmioty o zróżnicowanej powierzchni. Wytypowane przez nauczyciela dzieci opisują kolejno przedmioty, wkładając dłonie do „Czarodziejskiego pudełka”. Nauczyciel zwraca uwagę na takie określenia, jak: gładki, szorstki, wypukły, wklęsły, śliski, chropowaty, itp.
• Nauczyciel wyjaśnia uczniom definicję faktura- cecha powierzchni wynikająca z użytego materiału i techniki wykonania.
Faza realizacyjna:
2. Nauczyciel pokazuje uczniom slajdy, przedstawiające różne planety. Zwraca uwagę na zróżnicowaną powierzchni planet.
3. Klasa podzielona na 5 grup 3-osobowych wykonuje prace plastyczną na arkuszach papieru pt: „ Nieznana planeta”. Do zrobienia prac wykorzystują materiałów o różnorodnej fakturze.
4. Uczniowie przygotowują stanowiska pracy i w grupach realizują zadaną prace plastyczną.
Faza podsumowująca:
1. Po zakończonej pracy następuje porównanie wyników wszystkich grup. Każdy uczeń może ocenić efekty pracy kolegów z klasy.
2. Na zakończenie nauczyciel podaje zadanie domowe:
Wyjaśnij pojęcie faktura i podaj znane ci rodzaje faktury.
3. Nauczyciel podaje uczniom, jakie materiały będą potrzebne na następnej lekcji.