Scenariusz zajęć dla dzieci 3– letnich w oddziale I
Osoba prowadząca: Agata Cholewa
Temat zajęć: Na majowej łące – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
Cel główny: Kształtowanie u dzieci kompetencji kluczowych.
Cele zajęć:
• Wdrażanie do uważnego słuchania i odpowiedniego zachowania się podczas oglądania teatrzyku,
• Wypowiadanie się pełnym zdaniem w języku ojczystym, cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej,
• Utrwalenie wiadomości dotyczących zwierząt występujących na łące,
• Rozwijanie u dzieci samodzielnej aktywności poznawczej,
• Wyzwalanie naturalnej ekspresji: plastycznej, muzyczno-ruchowej, podczas zabaw.
• Przestrzeganie zasad zgodnego współżycia w grupie.
Metody:
• podające: pokaz, inscenizacja, piosenki,
• poszukujące: rozmowa,
• ekspresyjna,
• problemowa,
• aktywizujące: burza mózgów, eksperyment,
• praktycznego działania.
Formy: zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: sylwety biedronki, żuka, wiersz Jana Brzechwy pt. „Żuk”, ilustracje mieszkańców łąki a także tych, które nie mieszkają w zoo, magnetofon, piosenki na pendrivie, kartki papieru, latarka, woda, płyta cd, zielony materiał, motyle w różnych kolorach dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
1. Zabawy na powitanie:
• Piosenka pt. „powitania nadszedł czas”
• Recytacja wiersza pt. „5 pszczółek” - wiersz autorski.
2. „Żuk” - Teatrzyk sylwet na podstawie wiersza Jana Brzechwy
Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk -puk-puk.
Panieneczka widzi żuka:
"Czego pan tu u mnie szuka?"
Skoczył żuk jak polny konik,
Z galanterią zdjął melonik
I powiada: "Wstań, biedronko,
Wyjdź, biedronko, przyjdź na słonko.
Wezmę ciebie aż na łączkę
I poproszę o twą rączkę"
Oburzyła się biedronka:
"Niech pan tutaj się nie błąka,
Niech pan zmiata i nie lata, I zostawi lepiej mnie,
Bo ja jestem piegowata, A pan - nie!" Powiedziała, co wiedziała, I czym prędzej odleciała, Poleciała, a wieczorem Ślub już brała - z muchomorem, Bo od środka aż po brzegi Miał wspaniałe, wielkie piegi. Stąd nauka Jest dla żuka: Żuk na żonę żuka szuka.
3. Rozmowa na temat teatrzyku
• Kto przyszedł do biedronki?
• O co Żuk poprosił biedronkę?
• Co biedronka mówiła o swoim wyglądzie?
• Z kim biedronka wzięła ślub?
4. Sylabowe owady – zagadki fonetyczne.
5. Biedronki i ślimaki – zabawa muzyczno-ruchowa przy muzyce szybkiej i wolnej.
6. Jaki to owad? – na dywanie rozłożone są obrazki owadów. Nauczyciel wypowiada sylabami nazwę owada, dzieci odgadują lub nie wypowiada pierwszej głoski. Nauczyciel pyta jakie dźwięki wydaje
7. Burza mózgów – co możemy zobaczyć na niebie po deszczu, kiedy zaświeci słońce?
8. Kolorowa tęcza – doświadczenie z wodą, lusterkiem, latarką, płytą cd.
9. Roztańczone motyle - zabawa z kolorowymi motylami przy muzyce A. Vivaldiego pt. „Wiosna”.
10. Motyle szukają rodziny – zabawa ruchowa polegająca na odnalezieniu takiego samego motyla.
11. Które zwierzęta nie mieszkają na łące? – praca zespołowa.
12. Podsumowanie zajęć:
• Co wam się najbardziej podobało?
• Co sprawiło największą trudność?
• Co było łatwe?
• Wręczenie dzieciom słodkiej niespodzianki.