Scenariusz zajęć w grupie 4 latków
Temat: Ptasia stołówka
Cele ogólne:
- wykorzystanie historyjek obrazkowych w celu kształtowania postaw i norm społecznych u dzieci
- kształtowanie postaw przyrodniczych;
- wzbudzanie szacunku do przyrody
- rozwijanie spostrzegawczości i umiejętności interpretowania zdarzeń przedstawionych na obrazkach;
- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów;
- rozwijanie u dzieci umiejętności współpracy.
Cele szczegółowe:
- rozwiązuje zagadki słowne;
- wie, dlaczego należy dokarmiać ptaki;
- wie, czym dokarmiamy ptaki;
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową wg kolejności wydarzeń;
- bierze udział w zabawie ruchowej;
- dba o bezpieczeństwo swoje i innych podczas wspólnych zabaw ruchowych z rówieśnikami.
Metody: płyta CD, magnetofon, historyjka obrazkowa, zagadka, sylwety ptaków zimujących w Polsce, karmnik, karty pracy.
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: słowna, czynna, oglądowa
Podstawa programowa:
I5, III 6, III1, III8, III9, IV2, IV5, IV18
Przebieg zajęcia
1.Przywitanie dzieci
2.Rozwiązanie zagadki słownej
PUKAJĄ DO OKIENKA PROSZĄ O ZIARENKA
O ZIARENKA, OKRUSZYNY BO SĄ GŁODNE W CZASIE ZIMY - PTAKI
3.Rozmowa z dziećmi na temat : Dlaczego i jak należy dokarmiać ptaki zimą?
4.Wysłuchanie wiersza A. Bomby “Bajka o wróbelku i Zosi. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.
Siedzi wróbelek na drzewie
i smutno patrzy przed siebie.
W karmniku nie ma jedzenia,
wszędzie zmarznięta jest ziemia.
– Naprawdę jestem w potrzebie,
o moim losie nikt nie wie?
Jeżeli ktoś mi pomoże,
to serce przed nim otworzę.
Zobaczył Zosię z daleka,
z decyzją więc już nie zwleka:
– Do niej o wsparcie się zwrócę,
może swe troski porzucę.
Poleciał wróbelek do Zosi,
o ziarenka grzecznie prosi:
– Nasyp, proszę, do karmnika,
bo mi w brzuszku gra muzyka.
Nic nie jadłem od wieczora,
a tu już śniadania pora.
Zima dla mnie jest niemiła,
śniegiem wszystko zasłoniła.
Zosia poszła po ziarenka,
wróbel puka do okienka,
biedny, głodny, osowiały,
dzieci o nim zapomniały.
Idzie szybko Zosia mała,
uśmiechnięta buzia cała.
Pyszne ziarna słonecznika
wrzuca prosto do karmnika.
Bajka dobrze się skończyła,
Zosia wróbla nakarmiła.
Przedszkolaki, pamiętajcie,
ptaki zimą dokarmiajcie.
Rozmowa kierowana nt wysłuchanego utworu:
Dlaczego wróbelek był smutny? Kogo zobaczył?
O co poprosił wróbelek Zosię?
Po co Zosia poszła do domu?
Gdzie Zosia wsypała ziarenka?
O czym przedszkolaki powinny pamiętać zimą?
5.Układanie historyjki obrazkowej wg kolejności wydarzeń
6.Zabawa ruchowa przy muzyce
7.Karta pracy - naklejanie historyji obrazkowej wg kolejności
8. Podsumowanie zajęć