KONSPEKT ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
1. Grupa przedszkolna: 3-5 latki
2. Temat kompleksowy: Niby tacy sami, a jednak inni
3. Temat zajęcia: Jesteśmy Polakami
4. Cele operacyjne zajęcia /planowane osiągnięcia dzieci:
- śpiewa i pokazuje piosenkę,
- słucha utwór z repertuaru w wersji obcojęzycznej i w języku polskim,
- odpowiada na pytania,
- rozumie, że mówimy po polsku, że jesteśmy Polakami,
- tańczy swobodnie,
- rozpoznaje melodię hymnu państwowego,
- zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnu,
- słucha recytacji utworów literackich,
- rozumie, że jesteśmy Polakami,
- zna nazwę swojego kraju,
- zna pojęcia: „ godło”,
- umie dobrać się w pary,
- zna znaczenie barw narodowych,
- wie kiedy zdanie jest prawdziwe a kiedy fałszywe,
- rozpoznaje flagę i godło Polski,
- wie że Polska to nasz kraj,
- wie jak wygląda i jakie barwy ma flaga polska,
- umie używać kleju.
5. Forma pracy:
indywidualna , grupowa
6. Metody pracy:
Czynne – zadań stawianych do wykonania ,
Oglądowe - obserwacja ,
Słowne – objaśnienia,
7. Organizacja zajęcia:
Przygotowanie z całą grupą
8. Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz CD, nagrania utworów z dziecięcego repertuaru w języku obcym i polskim,
- wiersz Władysława Bełzy: „Katechizm polskiego dziecka”,
- godło i flaga Polski,
- płyta CD z nagraniem hymnu państwowego,
- kartki białe i czerwone,
- kolorowe paski papieru, klej, szablon flagi Polski,
- tekst piosenki: a ram, zam, zam oraz zdań do zabawy prawda / fałsz
9. Przebieg zajęcia:
TOK ZAJĘCIA/MOMENT EDUKACYJNY CZYNNOŚCI DZIECI - CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA ŚRODKI DYDAKTYCZNE OSIĄGANE UMIEJĘTNOŚCI DZIECI
(CELE OPERACYJNE)
Śpiewanie
i pokazywanie piosenki:
A ram zam, zam...
• Nauczyciel inicjuje śpiewanie i pokazywanie piosenki.
• Dziecko śpiewa i pokazuje piosenkę
• Tekst:A ram zam zam x 2
Guli guli guli guli guli ram zam zam
A ram zam zam x 2
Guli guli guli guli guli ram zam zam
Aramis aramis
Guli guli guli guli guli ram zam zam
Aramis aramis
Guli guli guli guli guli ram zam zam
• śpiewa i pokazuje piosenkę
Słuchanie nagrania muzycznego – utworu z dziecięcego repertuaru
Ustalenie przyczyny nierozumienia
o czym śpiewają dzieci – „bo śpiewają w innym języku”,
Zabawa ruchowo-słuchowa
,, Baczność – hymn Polski”
• Dzieci słuchają utworu z repertuaru w wersji obcojęzycznej
i w języku polskim
• Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat: Dlaczego nie rozumiemy treści obcojęzycznego utworu? Dlaczego rozumiemy słowa śpiewane w języku polskim?
• Dzieci odpowiadają na zadawane pytania
• Nauczycielka podsumowuje: „Mówimy po polsku, bo jesteśmy Polakami. Rozumiemy, gdy ktoś mówi po polsku tak, jak my”.
• Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy i inicjuje ją.
• Dzieci poruszają się do muzyki . W momencie , gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”,
a gdy słyszą inną muzykę – tańczą swobodnie .
• nagrania utworów
z dziecięcego repertuaru
w języku obcym i polskim,
• nagranie hymnu polskiego
• słucha utwór z repertuaru
w wersji obcojęzycznej
i w języku polskim
• odpowiada na pytania
• rozumie, że mówimy po polsku, że jesteśmy Polakami,
• tańczą swobodnie
• rozpoznaje melodię hymnu państwowego
• zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnu
Przypomnienie treści utworu Bełzy Katechizm polskiego dziecka,
Rozmowa na temat poszczególnych fragmentów utworu.
Pokaz godła polskiego – znaku każdego Polaka,
• Nauczyciel zadaje pytania:
- kim jesteśmy?
– co jest znakiem każdego Polaka? (orzeł biały)
– jak nazywamy ten znak? (godło)
– jak nazywa się nasz kraj? (Polska)
– co to znaczy, że nasz kraj był „zdobyty krwią i blizną”? (trzeba było walczyć, żeby była wolnym krajem).
• Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela
• Nauczyciel pokazuje godło Polski, prosi by dzieci je opisali
• Dzieci opisują godło Polski
• wiersz Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka
• słucha recytacji utworów literackich
• rozumie, że jesteśmy Polakami,
• zna nazwę swojego kraju,
• zna pojęcia: „ godło”,
Zabawa ruchowa ,,Chorągiewki na wietrze”
• Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy i inicjuje ją.
• Połowa dzieci z grupy otrzymuje kartki białe , druga część grupy- kartki w kolorze czerwonym. Na przerwę w nagraniu zadaniem dzieci jest dobrać się w pary, tak aby powstała flaga biało-czerwona .
• kartki białe i czerwone,
• nagrania utworów z dziecięcego repertuaru w języku polskim.
• umie dobrać się w pary
• wie jakie barwy ma flaga polska
,,Nasze barwy ojczyste” - przypomnienie znaczenia barw na fladze Polski
( biel –czystość, serce czyste, czerwień – miłość ) -
• Nauczyciel pokazuję flagę polski i prosi dzieci o jej opisanie.
• Dzieci opisują wygląd flagi państwowej.
• flaga Polski
• zna znaczenie barw narodowych
Zabawa słowna
,, Prawda -fałsz ”
• Nauczyciel mówi zdanie:
,, Mieszkamy w Polsce” , ,,Nasza stolica to Warszawa ”, ,,Flaga Polski ma kolor biało- niebieski ”, „Na godle Polski jest czarny orzeł”
• Zadaniem dzieci jest określenie , czy to prawda czy fałsz.
• tekst zdań
• wie kiedy zdanie jest prawdziwe a kiedy fałszywe
• rozpoznaje flagę i godło Polski
• wie że Polska to nasz kraj
Zadanie ,,Flaga Polski ”
• Nauczyciel tłumaczy zadanie
• Zadaniem dzieci jest odnalezienie właściwych barw, umieszczenie ich i przyklejenie na szablonie flagi.
• pocięte paski kolorowego papieru
• klej, szablon flagi Polski.
• wie jak wygląda i jakie barwy ma flaga polska
• umie używać kleju