Scenariusz zajęć dla dzieci 3 - 4 letnich
Temat: Moja rodzina - zabawy na temat nazywania członków rodziny .
CEL OGÓLNY:
• Nabywanie umiejętności nazywania członków swojej rodziny.
• Nabywanie umiejętności posługiwania się pojęciem „para”.
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
– dobiera postacie zgodnie z ilością członków w swojej rodzinie (p. I)
– dobiera postacie w pary (p. II)
– wymienia członków swojej rodziny i podaje ich imiona (p. II)
– wymienia członków swojej rodziny(p. I)
– łączy parę z kolegą w zabawie ruchowej(p. II)
– bawi się z kolegą w parze(p. I)
Metody pracy:
czynna; zadania stawiane dziecku do wykonania
słowna; objaśnienia i instrukcje
oglądowa
FORMY:
– indywidualna
– w parach
– grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- plakat rodziny, płyta CD z piosenką „Moja rodzina”, koperty z postaciami rodziców i dzieci, kartka papieru.
Przebieg zajęć:
Część wstępna
1. Zabawa integracyjna „Rolnik sam w dolinie”
- Zapoznanie z tematem zajęć
Część zasadnicza
2. Rozmowa kierowana przy ilustracji rodziny;
- kto przedstawiony jest na plakacie?
- jakie osoby są w tej rodzinie?
- kim oni dla siebie są?
3.Zabawa ruchowa „Spacer w parach”, przy piosence p.t „Moja rodzina”. Dzieci w parach spacerują przy zwrotkach piosenki. Na sygnał podczas refrenu piosenki pary tańczą w kółeczku.
4. Zabawa dydaktyczna „Moja rodzina” , dzieci otrzymują koperty z postaciami( rodziców i dzieci) i mają za zadanie,dobrać postacie zgodnie z ilością członków w swojej rodzinie. Następnie wymieniają członków swojej rodziny i podają ich imiona. Chętne dzieci dobierają postacie w pary.
5. Zabawa ruchowa „Dobieramy się parami”. Dzieci w parach wykonują czynności według treści rymowanki.
Część końcowa
6. Podsumowanie zajęć;
- podskakują dzieci, które mają siostrę
- machają dzieci, które mają brata
- klaszczą dzieci, które nie mają rodzeństwa.
Rymowanka
Dobieramy się parami, witamy się oklaskami
pocieramy się noskami i stykamy się łokciami
Bierzemy ręce kolegi, trenujemy nasze biegi
a teraz razem siadamy, stopami się zapieramy
i razem się bujamy.