Konspekt zajęć w grupie dzieci 6-letnich
pt. „ Paweł i Gaweł”- czyli jak rozwiązywać konflikty”- teatrzyk stolikowy.
Cel ogólny:
o Kształtowanie właściwych postaw wobec poznawanej rzeczywistości społeczno - kulturowej.
Cele szczegółowe :
o Poznawanie i rozumienie siebie oraz szanowanie odrębności innych,
o Uczenie się radzenia sobie z własnymi emocjami i właściwego reagowania na przejawy emocji innych,
o Wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, przestrzeganie zasad zgodnego współżycia w grupie,
o Kształtowanie postawy kreatywnej, stymulowanie aktywności i motywacji do działań w kontaktach z innymi,
o Rozwijanie poczucia odpowiedzialności i szacunku do pracy swojej i innych.
w obszarze fizycznym dziecko:
• uczestniczy w zabawach ruchowych,
• śpiewa i wykonuje ruch zgodnie z tekstem piosenki,
w obszarze emocjonalnym dziecko:
• rozpoznaje i nazywa swoje emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem,
• szanuje emocje swoje i innych,
• przedstawia swoje emocje i uczucia,
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie,
• wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia,
w obszarze społecznym dziecko:
• przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób, nawiązuje relacje rówieśnicze,
• odczuwa swoją przynależność do grupy przedszkolnej,
• używa zwrotów grzecznościowych,
• nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi,
• respektuje prawa i obowiązki zawarte w kodeksie grupy,
w obszarze poznawczym dziecko:
• wyraża swoje rozumienie świata niewerbalnie i werbalnie
• odpowiada na pytania,
• wyraża ekspresje twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy,
Metody: słowna, czynna, oglądowa wg M. Kwiatowskiej
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa.
Materiały, narzędzia: płyta z muzyką, odtwarzacz CD, siatka i dary Froebla ( dar 3, 4, 6, 1.2, 8, 9, 10, 1.1), 3 rodzaje klocków;
Organizacja zajęć na podstawie powyższego konspektu prowadzi do realizacji następujących zadań podstawy programowej:
I. 5, II. 1, 2, 4, 7, 9; III. 1, 2, 4, 6, 7; IV. 1, 2, 11
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna: przekazywanie z rąk do rąk łyżeczki stołowej z kulą z daru 1.1, zachowując ciszę i skupienie.
2. Nauczyciel prezentuje dzieciom teatrzyk stolikowy z darów Froebla. Czyta wiersz i jednocześnie steruje postaciami: Pawłem i Gawłem.
3. Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów ( powała, morał, pokora).
4. Wyjaśnienie morału: „ Jak ty komu, tak on tobie”.
5. Dyskusja na temat wiersza:
- kto wystąpił w wierszu? - kto mieszkał na górze a kto na dole?
- jak zachowywał się Gaweł względem sąsiada Pawła? – co oznacza morał tej powiastki: Wolnoć Tomku w swoim domku?
- jak Paweł znosił zachowania Gawła?
- co czuł Paweł, gdy Gaweł urządzał głośne zabawy?
(dzieci pokazują mimiką różne emocje: smutek, złość, zdziwienie, strach)
- co czuł Gaweł w trakcie swoich zabaw?
(dzieci pokazują mimiką różne emocje: zadowolenie, wesołość, radość).
6. Jak radzić sobie ze złością i gniewem?- burza mózgów.
7. Piosenka: „Planeta dzieci”- dzieci stojąc w kole śpiewają piosenkę.
8. Zabawy konstrukcyjne dzieci w 4 zespołach. Każdy z zespołów otrzymuje różny zestaw klocków. Zadaniem dzieci jest zbudowanie domu w formie płaskiej lub przestrzennej, zgodnie z umową podjętą przez dzieci w poszczególnych zespołach.
9. Podsumowanie zajęć: co było trudne/łatwe/ciekawe? Czego nauczyłem się/ dowiedziałem na dzisiejszych zajęciach?