SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
autor:Sylwia Sobczyk
przedszkole:grupa starsza
czas:30 min
TEMAT: Farben/kolory- utrwalanie nazw kolorów w języku niemieckim
CEL GŁÓWNY
1. Utrwalenie nazw farb w języku niemieckim
CELE OPERACYJNE
uczeń rozpoznaje nazwy kolorów w języku niemieckim
uczeń rozszerza słownictwo czynne w zakresie barw
uczeń potrafi wskazać kolor, jaki podaje nauczyciel
uczeń potrafi dostosować się do reguł zabawy
uczeń potrafi współpracować w grupie
uczeń potrafi powiedzieć jak się czuje w języku niemieckim
uczeń zna piosenki:na powitanie i pożegnanie i potrafi je zaśpiewać z pokazywaniem
METODY PRACY:słowna, pokazowa,pedagogika zabawy, aktywizacyjna
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:zalaminowane kolorowe kartki, kolorowy domek z brystolu, zalaminowane łodyżki, płatki kwiatów, płyta CD, tamburyno
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie piosenką”Hallo ud Hi” z płyty „Sing,tanz und hab. Spaß“ Anety Geitz.
Dzieci śpiewają i pokazują jednocześnie, zgodnie ze słowami piosenki.
„Hallo ud Hi! Wer ist heute dabei?
.......ist da! Hurra, hurra, hurra!”
2. Dzieci siadają w kole na dywanie. Powtórzenie nazw kolorów z poprzedniej lekcji: nauczyciel pokazuje po kolei zalaminowane kolorowe kartki papieru i dzieci wypowiadają nazwy kolorów w języku niemieckim (np. rot, schwarz, gelb itd)
3. Zabawa „Farben” Nauczyciel gra na tamburynie, a dzieci chodzą po sali. Kiedy przestaje grać dzieci stają bez ruchu, wtedy nauczyciel wypowiada nazwę farby w języku niemieckim np.:grün, a wówczas dzieci rozbiegają się po sali i starają się dotknąć przedmiot o danym kolorze. Zabawa trwa tak długo, aż nauczyciel wypowie nazwy wszystkich poznanych kolorów i utrwali te, które sprawiają największą trudność.
4. Nauczyciel dzieli dzieci na 4-5 osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje łodyżkę kwiatu wraz z główką oraz różnokolorowe płatki. Każde z dzieci wybiera sobie po 2-3 płatki i układając je wokół główki wypowiada ich kolor w języku niemieckim, np. rot, gelb. Nauczyciel chodzi pomiędzy grupami i w razie czego koryguje.
5. Dzieci siadają w kole na dywanie. Nauczyciel kładzie na środku domek z brystolu z namalowanymi oknami oraz rozkłada kolorowe buźki-emotikonki, przedstawiające trzy stany emocjonalne-buźka uśmiechnięta, smutna i obojętna. Dzieci wybierają adekwatną do samopoczucia buźkę. Nauczyciel zadaje po kolei każdemu pytanie: Wie fühlst du dich? /Jak się czujesz? Dzieci odpowiadają gut, schlecht albo so lala i kładą swój emotikon na okno w domku. Nauczyciel podsumowuje zajęcia.
6. Dzieci śpiewają piosenkę pożegnalną, pokazując przy tym gesty „Tschüs! Auf Wiedersehen“
„Sing,tanz und hab. Spaß“ Anety Geitz
„Tschüs! Auf Wiedersehen!
Wir wollen nach Hause gehen,
wir wollen nach Hause gehen!
Tschüs! Auf Wiedersehen!“
Bibliografia
1. Geitz Aneta, Sing, tanz und hab. Spaß! +CD, Bliżej Przedszkola 2018