SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
autor: Sylwia Sobczyk
klasy: 1, 2
czas: 60 min
TEMAT: An der Märchenstraße/Na ulicy Bajkowej- w cudownej krainie braci Grimm
CELE GŁÓWNY:
1. Utrwalenie i pogłębienie wiedzy na temat baśni braci Grimm
2. Poznanie nazw bohaterów w języku niemieckim
CELE OPERACYJNE
uczeń wie co to jest Märchenstraße
uczeń potrafi wymienić kilka baśni napisanych przez braci Grimm
uczeń osłuchuje się z językiem niemieckim
uczeń potrafi rozpoznać przynajmniej kilku bohaterów na wyświetlanym filmiku
uczeń potrafi poprawnie powtórzyć za nauczycielem nazwy bohaterów w języku niemieckim
uczeń zna receptywnie nazwy kilku bohaterów
uczeń zapamiętuje nazwy trzech wybranych bohaterów baśni w języku niemieckim
uczeń potrafi narysować wybranego bohatera
METODY PRACY: słowna, pokazowa, burza mózgów, wykorzystująca nowoczesne środki nauczania
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tablica interaktywna, książki, obrazki bohaterów z podpisami, elegancki but (czółenko), but z wysoką cholewką, flet, lusterko, ziarnka grochu, kartki ksero
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel wyjmuje z pudełka następujące przedmioty: elegancki but (czułenko), but z wysoką cholewką, flet, lusterko, ziarnka grochu. Zadaje uczniom pytania Z czym im się kojarzą te przedmioty? Co ich może łączyć (burz mózgów). Z dużym prawdopodobieństwem uczniom nie udaje się odgadnąć, co ich łączy, więc nauczyciel chowie przedmioty znowu do pudełka, zapewniając, że pod koniec lekcji na pewno odgadną.
2. Nauczyciel prezentuje dzieciom kilka książek autorstwa braci Grimm, pytając jednocześnie,czy czytały jakieś baśnie tych autorów i czy wiedzą coś o autorach tych książek, następnie wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcia braci Grimm i krótko opowiada o nich, zwracając uwagę na to, że pochodzą z Niemiec. Następnie wyjaśnia, czym jest Märchenstraße i pokazuje mapkę.
3. Następnie nauczyciel wyświetla filmik z zasobów youtube „Die deutsche Märchenstraße-eine fabelhafte Reisetoure”. Celem dzieci jest rozpoznać i zapamiętać pojawiających się w krótkich urywkach najbardziej znanych bohaterów baśni braci Grimm (Kot w Butach, Jaś i Małgosia, Muzykanci z Bremy, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Śnieżka, Śpiąca Królewna, Flecista z Hameln).
4. Dzieci mówią na głos, jakich bohaterów zobaczyli i zapamiętali. Nauczyciel po każdej podanej postaci przytwierdza do tablicy magnetycznej jej obrazek. Następnie dzieci wykonują ćwiczenia imitacyjne powtarzając za nauczycielem (Gestiefelter Kater, Hänsel und Grätel, Bremer Stadtmusikanten, Rotkäppchen, Aschenputtel, Schneewittchen, Dornröschchen, Rattenfänger von Hameln). Potem, w zależności od klasy, dzieci wybierają sobie 3-4 ulubionych bohaterów i przepisują ich nazwy o zeszytu (kl I nie musi przepisywać. Następnie nauczyciel zadaje pytanie np. Wer hat Schneewittchen gewählt?, uczniowie podnoszą rękę do góry, a nauczyciel zapisuje punkty głosy pod określoną postacią. Podsumowanie, jaka postać uzyskała największą liczbę głosów.
5. Nauczyciel wyjmuje z pudełka przedmioty, które pokazywał na początku lekcji i teraz uczniowie już bez problemu odpowiadają na pytanie, co łączy te przedmioty, a także z jakiej baśni pochodzą.
6. Uczniowie otrzymują kartkę papieru z bloku- ich celem jest narysowanie najbardziej ulubionego bohatera z baśni braci Grimm oraz podpisanie go w języku niemieckim.
7. Prezentacja rysunków na forum klasy. Nauczyciel wykonuje książeczkę z rysunków, którą uczniowie mogą oglądać.