Numer: 46569
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć ''Pory roku''

Scenariusz zajęć ,,Pory roku”

Prowadząca: Monika Korab
Grupa: 3- latki
Data: 24.05.2021

Cel ogólny: Dostrzeganie przemienności pór roku.

Cele operacyjne: dziecko
- nazywa pory roku,
- zna kolejność występowania poszczególnych pór roku,
- rozwiązuje zagadki muzyczne,
- wykonuje improwizacje taneczne,
- słucha uważnie opowiadania,
- wypowiada się na temat utworu,
- naśladuje ruchem,
- współpracuje z rówieśnikami,
- wykonuje pracę plastyczną.
Metody: słowna- zagadki muzyczne, opowiadanie, rozmowa
oglądowa- ilustracje w książce ,,Baśń o ziemnych ludkach
czynna- zadania stawiane dzieciom
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: zagadki muzyczne- nagrania z utworami ,,Cztery pory roku” A. Vivaldiego, opowiadanie, książka ,,Baśń o ziemnych ludkach”, zielony brystol, farby, pędzle.

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu.
„Zabawa z porami roku” – rozwiązywanie zagadek muzycznych.
Słuchanie kolejno fragmentów utworów A. Vivaldiego ,,Cztery pory roku”.
Przedszkolaki po wysłuchaniu fragmentów utworów: ,,Wiosna, Lato, Jesień, Zima” starają się odgadnąć, z jaką porą roku jest on związany, następnie wykonują krótkie improwizacje taneczne.

2. Słuchanie opowiadania o porach roku na podstawie utworu literackiego Juliana Ejsmonda ,,Baśń o ziemnych ludkach”.
Nauczycielka opowiadając demonstruje ilustracje w książce.

Owe ziemne ludki, jak wskazuje nazwa mieszkają w głębi ziemi, wśród korzeni. Są bardzo pracowite, wesołe, lubią się wspólnie bawić i interesuje je,
co się dzieje na świecie. Podczas zimy ludki te zajmują kretowiska oraz mysie dziury. Ale kiedy tylko przychodzi wiosna, Matka- Ziemia budzi ze snu swoje ukochane dzieci. Ziemne ludki bardzo cieszą się z powodu nadejścia wiosny. Jednak, aby mogły wyjść na powierzchnię, muszą najpierw uszyć sobie kolorowe wiosenne stroje. Kiedy mają już różnokolorowe szatki, wówczas Matka-Ziemia przypomina ludkom, aby przed wyjściem nie zapomniały wziąć fiołków, sasanek, bazi i żuczków. Ziemne ludki mają za zadanie wystroić uroczyście świat. Pozamiatają zatem zeszłoroczne, zwiędłe liście, świeżą farbą wymalują rzek powierzchnie na błękitno, odnowią zblakłe barwy szatek chrząszczy a kwiatkom wymyją buzie. Ziemnych ludków jest bardzo dużo, jedne sieją rosę, inne uczą polne ptaszki modlitwy porannej. Kiedy ziemne ludki przygotują ziemię na przybycie wiosny, wówczas żegnają się z Matką- Ziemią i witają się z wiosną. Każdy więc z ludków wręcza jej małą niespodziankę: motylka, żuczka, sasankę. A bociany i jaskółki wracają do swych starych gniazd. Wiosna bardzo cieszy się na widok ziemnych ludków
i obiecuje im dużo szczęścia, cudne dni słoneczne, zapach bzu w ogrodach, woń konwalii, śpiew skowronków, brzmienie polnych świerszczy. Ziemne ludki są zachwycone wiosennymi cudami, w lesie czeka ich wiele uciech, zabaw, gier
i igraszek. Będą trzęsły owoce czarnych jagód i jeżyn, by później zjeść je
w cieniu dużych grzybów. Podrażnią się ze ślimakiem: ,,Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci grosik na pierogi...”- obiecując mu zapłatę. Na listeczkach wodnych lilii, będą pływały ziemne ludki i słuchały wodnych baśni pana Pływaka. Będą też siadały na błękitnej ważce i latały jak samolotem. Zatańczą na łące wśród kwiatów, gdy zagra im orkiestra świerszczy. Będą tańczyć
i bawić się przez wiele długich, słonecznych dni. I ani się spostrzegą, jak nadejdzie zimna jesień, która zrzuci liście z drzew, zetnie mrozem kwiatki. Wtedy to ziemne ludki wrócą znów do swych jamek, do swej Matki-Ziemi, która ułoży malców do snu nucąc im kołysanki o wiośnie, która niebawem nadejdzie.
Rozmowa na temat opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytania:
- O jakiej porze roku ziemne ludki przystrajają uroczyście świat?
- Kiedy są długie, słoneczne dni?
- O jakiej porze roku liście spadają z drzew?
- Kiedy ludki zajmują mysie dziury i kretowiska?

3. ,, Malarze”- zabawa ruchowo- naśladowcza przy muzyce A. Vivaldiego ,,Cztery pory roku- Wiosna”.

Dzieci naśladują malowanie trawy, kwiatów, listków na gałązkach drzew.

4. Wspólne wykonanie plakatu ,,Wiosna na łące”. Zadanie o zróżnicowanym stopniu trudności.
Dzieci malują farbą dłoń lub z pomocą nauczyciela, następnie odbijają dłoń- kolorowy kwiat na zielonym brystolu- łące.

Zawieszenie plakatu w sali przedszkolnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.