Scenariusz zajęć dla klasy 3; uczniowie z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, autyzm
Edukacja zdalna
Osoba prowadząca: mgr Marta Włosek
Temat: Zwyczaje wielkanocne
Cele ogólne:
•Uczeń utrwala i nazywa zwyczaje oraz tradycje wielkanocne.
•Wzbogacenie słownika czynnego.
Cele szczegółowe:
POZNAWCZE:
•poznawanie i nazywanie tradycyjnych potraw, które powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym
•poznawanie różnych sposobów malowania jaj na Wielkanoc
KSZTAŁCĄCE:
•kształtowanie umiejętności wypowiadania się,
•rozwijanie wyobraźni,
•doskonalenie umiejętności przeliczania obiektów,
•rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał kierowane przez nauczyciela,
WYCHOWAWCZE:
•wdrażanie do uważnego słuchania,
•okazywanie szacunku dla świątecznych obrzędów i tradycji z innych regionów kraju,
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie piosenką
Skacze drogą zając, skacze pomalutku.
Przykucnął za płotem, hop i już w ogródku.
Kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu.
Każdemu zostawia prezent po kryjomu.
REF.: Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem,
Słoneczne i pachnące Święta Wielkanocne.
Układanie zakodowanego napisu: ZWYCZAJE WIELKANOCNE na macie do kodowania.
2. Rozpoznajemy zwyczaje wielkanocne.
Nauczyciel rozkłada na dywanie przedmioty kojarzące się z najbardziej znanymi tradycjami wielkanocnymi, a dzieci próbują odgadnąć:
•palma – święcenie palm
•kartki świąteczne – wysyłanie kartek świątecznych do bliskich osób, rodziny, znajomych
•pisanki – malowanie jajek
•koszyczek – święcenie pokarmów
•wiaderko lub jajeczko do pryskania wodą – śmigus – dyngus
•obrus – wielkanocne śniadanie, tradycyjne potrawy
•zajączek, baranek, kurczaczki – wielkanocne ozdoby świąteczne
3. Wielkanocne śniadanie.
Głośne czytanie przez nauczyciela wiersza pt. “Na wielkanocnym stole”. Rozmowa na temat wielkanocnego stołu (biały obrus, cukrowy baranek, gałązki borówki, bukiet wiosennych kwiatów) i znajdujących się tam potraw (baby, mazurki, jajka).
4. Wielkanocny koszyczek.
Nawiązanie do dzielenia się podczas wielkanocnego śniadania święconymi pokarmami.
Każdy otrzymuje narysowany koszyczek oraz zdjęcia potraw, które powinny, bądź nie, znaleźć się w koszyczku.
Przykładowy zestaw wyrazów:
•chleb
•kiełbasa
•jajka
•baba
•baranek
•sól
Następnie uczniowie dobierają podpisy do odpowiednich obrazków.
5. Powstawanie kraszanek i pisanek.
Obejrzenie filmu na temat zdobienia jajek.
6. Rozpoznawanie i nazywanie sposobów zdobienia wielkanocnych jaj.
Uczniowie otrzymują kartę pracy z namalowanymi jajkami. Ich zadaniem jest podpisanie obrazków odpowiednim podpisem – kraszanka lub pisanka. Następnie kolorują jajka.
Podsumowanie zajęć:
- jakie poznaliśmy sporty
- jakie korzyści płyną z uprawiania sportu
- sport kojarzący się z zabawą i dobrym, pożytecznym spędzaniem czasu
Nauczyciel zachęca dzieci do aktywności fizycznej. Na zakończenie dzieci mogą pokolorować obranej dzieci uprawiających sport.