X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4654
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szlakiem bajkowych zamków - scenariusz zajęcia w przedszkolu

Scenariusz zajęcia hospitowanego w grupie czterolatków
Temat tygodnia: W teatrze
Temat: Szlakiem bajkowych zamków
Data: 14 . 04. 2008
Prowadząca: mgr Agnieszka Walczak

Cele ogólne:
ćwiczenia w określaniu liczebności zbiorów
rozwijanie myślenia matematycznego na materiale konkretnym
integrowanie grupy poprzez wspólne działanie
wdrażanie do przestrzegania reguł podczas zabawy

Cele operacyjne:
Dziecko:
przelicza elementy zbioru w zakresie pięciu
używa liczebników głównych i porządkowych
układa sylwety smoków od najmniejszej do największej
ilustruje mimiką i odpowiednim zachowaniem tekst wiersza
przestrzega reguł podczas zabawy

Metody:
słowne: recytacja wiersza przez nauczycielkę, objaśnienie, drama
poglądowe: pokaz, demonstracja
czynne: zadań do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zabawowo - naśladowcza

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: tekst wiersza M. Samozwaniec pt. „Królewna Śmieszka”, tamburyn, kartonowe pudełka, rolki po papierze toaletowym, klej, kolorowy papier, flamastry, papierowe sylwety : czarownicy, króla i królowej, trzech smoków, czterech rycerzy, pięciu duchów, szarfy.

Przebieg zajęcia:

1.„Królewna Śmieszka” - zabawa ilustracyjna na podstawie wiersza M. Samozwaniec.

W maleńkim domku mieszka
Królewna Śmieszka.
Czy ściemnia się, czy dnieje,
Królewna wciąż się śmieje.
I słychać: „Chi, chi! Cha, cha!”
Królewna nóżkami macha
I trzyma się za brzuszek:
„Oj, śmiać się, śmiać się muszę!”
Ze śmiechu aż się dusi,
Ale wyśmiać się musi.
Lecz w którejś życia wiośnie
Skończy królewna żałośnie.
Bo rzecz to całkiem pewna:
Pęknie ze śmiechu królewna.

2.Naśladowanie różnych rodzajów śmiechu proponowanych przez dzieci (głośny, cienki, gruby, na zgłoskach: cha, chi,che, ho).

3.Zabawa ruchowa: „Groźne smoki”.
Nauczycielka wybiera trzy smoki, które odchodzą na bok. Pozostałe dzieci poruszają się zgodnie z rytmem granym na tamburynie. Podczas przerwy w grze stają nieruchomo. Smoki wychodzą na łowy – kto się poruszy, zostaje zamieniony w smoka i razem z pozostałymi odchodzi na bok. Dźwięk tamburyna jest sygnałem do ponownego ruchu. Wygrywają te dzieci, które nie zostają zamienione w smoki.

4.„Szlakiem zamkowych zamków” – ćwiczenia liczbowe w zakresie określania zbioru:

Budowanie bajkowych zamków:
Nauczycielka dzieli dzieci na pięć zespołów. Każdy zespół otrzymuje tekturowe pudełka różnej wielkości, rolki po papierze toaletowym, klej, papier kolorowy. Dzieci budują zamki w zgodzie według własnych pomysłów.

Wyprawa szlakiem bajkowych zamków:
Przed rozpoczęciem wyprawy nauczycielka chowa w kolejnych zamkach tekturowe sylwety, które dzieci muszą odnaleźć. W każdym kolejnym zamku o jedną więcej niż w poprzednim. Sylwety pomagają odgadnąć, kto mieszkał w każdym zamku. Dzieci wędrują po śladach ułożonych na dywanie (do każdego zamku prowadzą inne ślady). Znalezione sylwety zabierają ze sobą.
zamek pierwszy: czarownica
zamek drugi: dwa portrety – króla i królowej
zamek trzeci: trzy smoki różnej wielkości
zamek czwarty: czterej rycerzy
zamek piaty: pięć duchów

Kto mieszkał w zamkach?
a. Dzieci rozkładają zgromadzone sylwety ( używają liczby porządkowej).
b. Liczą, ile sylwet znalazły w każdym kolejnym zamku (używają liczebników głównych).
c. Określają, czy sylwet w każdym kolejnym zamku przybywało, czy ubywało, układając
sylwety według kolejności znajdowania. Pod każdą grupą układają odpowiednią liczbę
klocków.
d. Próbują nazwać zamki w zależności od ich mieszkańców np. zamek duchów, rycerzy,
królewskiej pary.
e. Układają sylwety smoków od najmniejszego do największego.

5.Zabawa interakcyjna: „Ogoniaste zwierzaki”.
Każde dziecko przeobraża się w jakieś zwierzę, rodem z krainy fantazji. Jako „ogon” wkłada sobie chustkę, szalik, szarfę za pasek spodni czy spódnicy. Na hasło wszyscy próbują przy straszliwych wrzaskach zdobyć jak najwięcej „ogonów”, ale bez dotykania i przytrzymywania ich właścicieli.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.