Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: „Filiżanka kawy dla babci i dziadka”.
Prowadzący zajęcia: Aneta Gudajczyk
Obserwujący : Katarzyna Sobczyk
Grupa wiekowa: klasy I - III
Czas trwania: 60 min.
Cel główny :
• wzmocnienie więzi uczuciowej,
• wzbudzanie uczuć przywiązania i szacunku do osób starszych: babci i dziadka
Cele operacyjne:
Uczeń:
• wypowiada się na forum grupy
• rozumie rolę dziadków w rodzinie
• rozróżnia i definiuje uczucia wobec bliskich
• dokonuje samooceny swoich relacji z dziadkami
• rozwija swoje zdolności manualne poprzez wykonanie pracy plastycznej
Metody:
• pogadanka, rozmowa kierowana, burza mózgów, praca manualna.
Formy:
• indywidualna, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
• tekst literacki, maskotka, gotowe drzewo ,bużki smutne i wesołe, gotowe życzenia dla dziadków, klej, nożyczki, mazaki, kawa ziarnista, szablon filiżanki, kolorowy blok techniczny
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi, przedstawienie celu i przebiegu zajęć.
2. Zabawa powitalna „ Przekazuję głos...”. Nauczyciel zaczyna zabawę trzymając w ręku maskotkę, którą przekazuje wybranej osobie. Uczeń, który otrzymał maskotkę przedstawia się i mówi co lubi robić wspólnie ze swoimi dziadkami. Zabawę kończymy, gdy każdy uczeń zabierze głos.
3. Przedstawienie uczniom przez nauczyciela historii Dnia Babci i Dziadka w Polsce – zał.nr 1
4. Pogadanka z uczniami na temat Dnia Babci i Dziadka:
Czy wiecie kto niedługo ma swoje święto?
Kiedy obchodzimy Dzień Babci? Kiedy obchodzimy Dzień Dziadka? (praca z kalendarzem)
Kto z Was ma babcię i dziadka?
Kim jest babcia i dziadek? Czemu są to ważne osoby dla was?
Co babcia i dziadek umieją i robią w domu? Co można z nimi robić, w co się bawić?
Czy Wasi dziadkowie dostali coś od Was w ubiegłym roku? Jeśli tak, to co?
Jak myślicie czy Wasi dziadkowie cieszą się z laurek, które samodzielnie dla nich przygotujecie?
Czy znasz ulubione zajęcie Babci i Dziadka?
5. „Filiżanka kawy dla babci i dziadka” – wykonanie laurki pod okiem nauczyciela z użyciem kawy ziarnistej . Dzieci przyklejają na złożoną kartkę A4 filiżankę. Następnie wyklejają filiżankę kawą a do środka wklejają życzenia. Mogą według własnego pomysłu udekorować laurkę w środku.
6. Podsumowanie.
Nauczyciel zaprasza uczniów do oceny przeprowadzonych zajęć. Na tablicy przyklejone jest drzewo a obok są buźki wesołe i smutne. Dzieci podchodzą po kolei i oceniają zajęcia. Informuje dzieci, że jeśli zajęcia podobały im się – przyklejają uśmiechniętą buźkę , jeśli nie – buźkę smutną. Nauczyciel dziękuję uczniom za wspólne zajęcia.
Zał. Nr 1
W Polsce Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. Święta te mają w naszym kraju wieloletnią tradycję. Pomysł ich stworzenia narodził się w Polsce w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej – znanej postaci z kina i teatru. Tego właśnie dnia aktorka, miała wystąpić w Poznaniu. Redakcja „Ekspresu Poznańskiego” wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym Dzień Babci. Później powstał również zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka, nazajutrz po Dniu Babci. Jego obchody zaczęły się dopiero w latach siedemdziesiątych, od ustalenia takiego dnia w wyniku konkursu. Stopniowo te Święta stawały się coraz popularniejsze. W takie właśnie dni wnuczęta mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili. Przedszkolaki i młodsi uczniowie przygotowują w szkołach przedstawienia dedykowane dziadkom, wykonują laurki, rysunki.