mgr Monika Urbańska
Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich.
Podstawa programowa:
Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
- Uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, naśladowczych z przyborami lub bez nich, wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne , z czworakowaniem, rzutne.
- komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku itp.
- wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała
Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
- Eksperymentuje rytmem głosem dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną: słucha odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki tempa i wysokość dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały.
Treści edukacyjne
*Aktywność ruchowa i zdrowotna :
– Wspomaganie rozwoju ruchowego
- Uczestniczenie w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych z przyborami lub bez nich, wykonuje różne formy ruchu, bieżne, skoczne, z czworakowaniem
- wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała
- wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych
- komunikuję potrzebę ruchu, odpoczynku
- wykonuje czynności takie jak : trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz
*Aktywność poznawcza
Nasze zabawy i zainteresowania
- wykorzystanie w zabawach różnych przedmiotów
Temat: Jesienne zabawy
Cel ogólny:
- Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka
- Umożliwianie udziału w grach, zabawach ruchowych
- wprowadzenie przyjaznej atmosfery w grupie poprzez wspólne zabawy
Cele operacyjne: dziecko:
- potrafi ustawić się w rzędzie za pachołkiem w odpowiednim kolorze
- rozwija swoją naturalną ruchliwość
- potrafi przez krótki czas utrzymać równowagę z woreczkiem na głowie
- wskazuje przeznaczenie sprzętów sportowych takich jak np. woreczki
- zna zasady bezpieczeństwa podczas wykonywanych ćwiczeń
- umie utrzymać prawidłową postawę ciała podczas wykonywania ćwiczeń
Metoda:
- Czynna metoda ćwiczeń
- Oglądowa- pokaz
- Słowna- objaśnienia, instrukcje
Forma: praca z całą grupą
indywidualna
Środki dydaktyczne: :
Tamburyn, kolorowe szarfy, projektor multimedialny
Przebieg:
1. Ćwiczenie porządkowo- wychowawcze
Marsz po obwodzie koła. Rozdanie szarf w 3 kolorach.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „ Zbiórka kolorami” Dzieci poruszają się w rytm tamburyna (marsz, bieg, podskoki). Na hasło: „zbiórka kolorami” ustawiają się w rzędzie przed pachołkiem w kolorze szarfy.
3. Zabawa z elementami równowagi. Dzieci idą do wyznaczonego miejsca z woreczkiem na głowie uważając by woreczek nie spadł na ziemię.
4. Zabawy i ćwiczenia ze Świeżakami – oglądanie i naśladowanie ruchów świeżaków przy piosence.
5. „Pieski” Nauczyciel prosi dzieci, by wyobraziły sobie, że są pieskami, które:
- poszły na spacer - dzieci chodzą na czworakach
– szczekają – ćwiczenie ortofoniczne
6. Marsz uspokajający po okręgu połączony z ćwiczeniami oddechowymi
7. Ewaluacja - dzieci stojąc w kole odpowiadają na pytanie nauczyciela czy zajęcia im się podobały czy też nie.
Opracowała
Monika Urbańska