Numer: 46527
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Burza mózgów "To i owo o bocianach" - kompetencje cyfrowe w pracy z dziećmi

Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Opracowanie i prowadzenie: Elżbieta Baturo

Temat zajęć: Burza mózgów „To i owo o bocianach” - kompetencje cyfrowe w pracy z dziećmi.

Cele:
* poznawcze:
- zapoznanie ze zwyczajami bocianów
- odkrywanie własnych możliwości poprzez stwarzanie sytuacji do osiągania indywidualnych celów
* kształcące:
- kształtowanie umiejętności wykorzystywania zdobytych wiadomości;
- rozwijanie kompetencji cyfrowych
* wychowawcze:
- wyzwalanie poczucia satysfakcji
- zwracanie uwagi na stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i reguł podczas zabawy;

Metody:
słowna: wiersz, pokaz, rozmowa, instrukcja;
oglądowa: film, pokaz, obserwacja
czynna: zadań stawianych do wykonania
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa;
Pomoce dydaktyczne:
- wiersz, film edukacyjny, komputer, tablica interaktywna, marker, karton, piktogramy, tamburyn, ilustracje, kredki;

Przebieg zajęć
I. Wstęp
1. Zabawa powitalna w kole „Wiosenne zaklęcie”
Zamknij oczy, zamknij uszy,
Teraz nikt się już nie ruszy.
Otwórz oczka, siądź prościutko,
Do wiosenki uśmiechnij się milutko.
- przypomnienie aktualnej pory roku

2. Słuchanie wiersza A. Łatyńskiej „Bocian” – wprowadzenie do tematu
Pewnego dnia z rana
zobaczyłam bociana.
Na łące zieloniutkiej
stał na jednej nodze cieniutkiej.
Wpatrywał się w trawkę,
bo chciał złapać małą żabkę.
Nagle skrzydła rozprostował
i na gnieździe wylądował.
Klekoce wesoło bociania rodzina.
Tak wiosenna radość się zaczyna
II. Rozwinięcie

3. Prezentacja filmu edukacyjnego EduKredka „Bociany”
https://www.youtube.com/watch?v=2XwDTO0Wh_c
- zwracanie uwagi podczas projekcji na ważne aspekty z życia bociana
4. Burza mózgów „To i owo o bocianach” – usystematyzowanie posiadanej wiedzy przez dzieci
- tworzenie listy skojarzeń o bocianie
- swobodne wypowiedzi dzieci
- wspólne rozwiązanie problemu: Dlaczego bociany odlatują jesienią?
5. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem piktogramów „Na bocianim gnieździe”
Przy dźwiękach tamburynu dzieci poruszają się swobodnie po sali – na pauzę wykonują ćwiczenie przedstawione na piktogramie.
6. Praca indywidualna dzieci:
Kolorowanie ilustracji z elementami kodowania „Raz, dwa, trzy – bocian patrzy”
Dzieci kolorują obrazek według podanego wzoru figura geometryczna – kolor
trójkąt – zielony, kwadrat – żółty, koło – czerwony, prostokąt – niebieski
Dla chętnych dzieci dodatkowe zadanie z elementami kodowania
III. Zakończenie i ewaluacja
- podziękowanie za zaangażowanie, wysiłek i wspólną zabawę
- zabawa „Bocianie kle, kle”
Jeśli dzieciom podobały się zajęcia i są zadowolone – głośno naśladują odgłosy bociana jednocześnie poruszając rękoma jak dziobem, jeśli nie są zadowolone - nie wydają dźwięków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.