Scenariusz zajęć
Grupa Biedronki
Blok tematyczny: Poznajemy zawody
Temat zajęć: Od niteczki do modeleczki .....
Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci z pracą krawcowej, modelki, projektantki mody , fryzjera oraz barbera,
• bogacenie słownika dzieci o wyrazy związane z nowoczesnymi zawodami i narzędziami krawieckimi,
• ukazanie przydatności wykonywania współczesnych zawodów,
• budzenie szacunku dla ludzi wykonujących różne zawody,
• wdrażanie do przestrzegania umów i bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń ustalonych z nauczycielką.
Cele operacyjne (dziecko):
• potrafi wymienić poznane zawody oraz nazwy związane z danym tematem,
• wie na czym polega praca krawcowej, modelki, fryzjera, projektantki mody, Barbera,
• przestrzega umowy oraz zasady bezpieczeństwa ustalone podczas zajęć,
• projektuje strój i wykonuje stylizacje,
• tworzy improwizacje ruchowe do piosenki,
• utrwala liczenie w zakresie 10
pomoce dydaktyczne:
Piosenka -Bajkowy krawiec, muzyka Borboletinha , igły z drutu, rafia , nożyczki guziki, klamerki , taśma klejąca, napisy :naparstek, maszyna do szycia, nici, igła, miniatura maszyny, napisy zawodów – barber, modelka, projektantka mody, fryzjer, wystawa prac pt. Ubranko dla lalki z okazji 5 lecia konkursu
Metody pracy:
• Czynna
• Oglądowa
• Słowna
• Aktywizująca
Formy pracy :
• grupowa
• Indywidualna
Przebieg zajęć :
1.Powitanie
2.Odszyfrowanie hasła ,tematu zajęć poprzez przestawienie liter
(zawody)
3.Wywiad z fryzjerem i modelką.
4.Odczytanie napisów; Igła, nici, .maszyna do szycia, naparstek. łączenie ich z pasującymi ilustracjami oraz przedmiotami.
5.Zabawa muzyczno-ruchowa
Zabawa ruchowa z sigumą .Nauczyciel rozkłada gumę sensoryczną na podłodze i zaprasza by dzieci w rytm muzyki tańczyli na gumie, wewnątrz lub na zewnątrz(zgodnie z poleceniami)
W rytm muzyki Borboletinha - Galinha Pintadinha 2 - OFICIAL - Bing video
6.Praca plastyczna – szyjemy sukienki i spodenki.
Nauczyciel rozdaje igły wykonane z drutu oraz rafię. Przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas szycia. Dzieci przeplatają rafię przez przygotowane dziurki.
7. Zabawa w liczenie guzików –każde dziecko przelicza kolorowe guziki w zakresie 10 a następnie klei na swoim ubranku.
8.Zabawa odświeżamy ubranie– dzieci wieszają ubranka na klamerkach –przeliczając klamerki do 10 (tak by każdy kolor klamerki był inny)
9.Nauczyciel dzieli grupę na 4 części. Każda z grup odczytuje nazwy i wybiera zawód barber, modelka, projektant mody lub fryzjer i przy pomocy materiałów projektuje brodę ,stroje i fryzurę (przy pomocy różnych technik plastycznych)
10.Prezentacja wykonanych prac.
11.Nauka piosenki pt. Bajkowy krawiec, taniec z chustami.
Bajkowy Krawiec sł. Danuta Zawadzka, muz. Jerzy Zając
Ref.: Za górą, za rzeką, na samym końcu świata, gdzie prawda i magia ze sobą się przeplata, żył krawiec, co znany ze swego fachu był, bo bajki niezwykłe dzieciom szył. 1. Szył bajki z jedwabiu. Szył bajki z muślinu. I z mgiełki, i z rosy, i z kropli bursztynu x2 Ref.: Za górą, za rzeką... 2. Szył bajki o kotach I smokach, i wróżkach. A dzieci wkładały je idąc do łóżka. I w mig zasypiały. Na raz, dwa i...trzy! Bo w bajkach od krawca najsmaczniej się śpi. x2
BAJKOWY KRAWIEC - Bing video
12.Zaproszenie grupy do obejrzenia wystawy prac pt. Ubranko dla lalki z okazji 5- lecia konkursu ogólnopolskiego.