Małgorzata Brygoła Kock, 16. 10. 2020 r.
oligofrenopedagog
terapeuta pedagogiczny
w Szkole Podstawowej w Kocku
KONSPEKT ZAJĘĆ
REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ
Z UCZENNICĄ KLASY V
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU ZNACZNYM
DIAGNOZA:
TEMAT: „Dary jesieni” – ćwiczenia i zabawy usprawniające motorykę małą z uwzględnieniem koordynacji wzrokowo – ruchowej.
WYMIAR CZASOWY:
•60 minut,
FORMA ZAJĘĆ:
•indywidualna
METODY PRACY:
•elementy Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennisona,
•elementy Metody Marianny i Christophera Knillów,
•słowno-objaśniająca,
•pokazu,
•praktycznego działania,
•stopniowania trudności,
•muzykoterapia
•ćwiczenia relaksujące,
CELE OGÓLNE:
•usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie motoryki małej,
•usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
•wzmacnianie wiary we własne siły i rozwijanie motywacji do pracy,
CELE SZCZEGÓŁOWE- uczennica:
•rozumie i wykonuje polecenia prowadzącego,
•współdziała podczas wykonywania ćwiczeń,
•dłużej koncentruje się na wykonywanych działaniach,
•wymienia pory roku,
•rozpoznaje i nazywa dary jesieni przyniesione z parku,
•zna i nazywa jesienne kolory,
•maluje farbami przy pomocy pędzelka,
•z pomocą wycina po narysowanej linii,
•segreguje dary jesieni,
•wrzuca kasztany do wąskiego otworu butelki,
•używa lewej ręki podczas wykonywania ćwiczeń,
•podnosi poczucie własnej wartości,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•specjalny stolik dostosowany do dziecka,
•laptop i smartfon z dostępem do internetu,
•gazetka ścienna o tematyce jesiennej,
•drewniany kalendarz edukacyjny,
•bibuła karbowana: żółta, pomarańczowa, brązowa,
•karton z narysowanym konturem drzewa,
•farby plakatowe,
•papier kolorowy,
•nożyczki,
•klej w sztyfcie,
•plastikowe pojemniki: miski, pudełka, koszyki, butelki,
•naturalne okazy:
zebrane w parku: kasztany, żołędzie, orzechy, kolorowe liście,
jesienne owoce: jabłka, gruszki, śliwki, winogrona,
jesienne warzywa: marchew, buraki, ziemniaki, papryka,
•karty przedstawiające jesienne owoce, warzywa i grzyby,
•piosenki dla dzieci o tematyce jesiennej:
„Kolorowe listki”,
„Malowała jesień”,
„Idzie jesień”,
„Kap, kap,”
„Kolorowa jesień”
•bańki mydlane,
•woda,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. CZĘŚĆ: MOBILIZUJĄCO – ORGANIZACYJNA
1. Powitanie uczennicy, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery.
2. Wspólne ustalenie pory roku, miesiąca, dnia tygodnia i pogody z wykorzystaniem drewnianego kalendarza edukacyjnego.
3. Rozmowa nawiązująca do aktualnej pory roku oraz wcześniejszej wizyty w parku.
4. Ćwiczenia z komentarzem wprowadzającym do tematu z wykorzystaniem elementów programu specjalnego Marianny i Christophera Knillów: „Świadomość ciała, kontakt i komunikacja”:
•machanie rękoma – odlatujące ptaki,
•pocieranie dłoni – szumiące liście,
•otwieranie i zamykanie dłoni – zbieranie kasztanów i wrzucanie do pudełka,
•klaskanie – padający deszcz,
5. „Leniwa ósemka” Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennisona - wirowanie liści na wietrze (improwizacja ruchowa). Podążanie wzrokiem za liśćmi poruszanymi przez nauczyciela a następnie samodzielne kreślenie ręką dużej ósemki w powietrzu z jednoczesnym wodzeniem wzrokiem za trzymanym liściem.
6. Słuchanie piosenki pt.: „Kolorowe listki”. Określanie przez nauczyciela ruchów listków na podstawie piosenki: szumienie, wirowanie, skakanie, spadanie, tańczenie.
Wykorzystanie przyniesionych liści i kolorowej bibuły.
II. CZĘŚĆ: INTENSYWNA PRACA REWALIDACYJNA
1. Praca plastyczna:
•Malowanie przyniesionych liści farbami plakatowymi w kolorach jesieni oraz odbijanie pomalowanych liści na kartonie z narysowanym przez nauczyciela konturem drzewa. (Podczas kolorowania liści w tle słychać piosenkę
„Malowała jesień”).
•Rysowanie i wycinanie kasztanów z kolorowego papieru oraz naklejanie wśród odbitych na kartonie liści.
•Omówienie wykonanej pracy plastycznej, pochwała za wkład i włożoną pracę. Nagrodzenie pieczątką z uśmiechem i wyeksponowanie na tablicy ściennej.
2. Zabawy manipulacyjne z materiałami naturalnymi.
•Nazywanie przyniesionych z parku darów jesieni umieszczonych w oddzielnych pojemnikach (kasztany, żołędzie, orzechy) a następnie przesypanie ich do jednej miski i długie mieszanie.
•Segregowanie wymieszanych okazów naturalnych. Wyszukiwanie dłonią w misce kasztanów i przekładanie do innego pojemnika.
•Przeliczanie wyjętych z miski kasztanów.
•Wrzucanie kasztanów do wąskiego otworu plastikowej butelki.
•Potrząsanie butelką z kasztanami i wsłuchiwanie się w wydobywany odgłos.
Zwracanie szczególnej uwagi na udział lewej ręki w zabaw manipulacyjnych.
3. Słuchanie piosenki pt. „Idzie jesień” z pokazywaniem mające na celu przypomnienie i utrwalenie nazw i wyglądu darów jesieni przyniesionych z parku oraz wybranych jesiennych owoców, warzyw i grzybów.
4. Puszczanie baniek mydlanych (dmuchanie, łapanie) przy piosence dla dzieci
pt. „Kap, kap” – naśladowanie jesiennej pogody (wiatr, deszcz).
5. Zabawa dłońmi w misce wypełnionej wodą – poznawanie doznań termicznych, chwytanie i wyciąganie wrzuconych kasztanów. Samodzielne wycieranie rąk ręcznikiem.
III. CZĘŚĆ: RELAKSACYJNO – PODSUMOWUJĄCA
1. Uporządkowanie miejsca pracy.
2. Pochwała dziecka za pracę na zajęciach.
3. Nagrodzenie piosenką podsumowującą temat pt. „Kolorowa jesień” oraz wybranym przez siebie jesiennym owocem.
UWAGI O REALIZACJI:
Konspekt może być zmodyfikowany w czasie zajęć, ze względu na samopoczucie i możliwości psychofizyczne dziecka w danym dniu.
........................................
prowadzący zajęcia