Tytuł: „Wiosenne tulipany”
Grupa wiekowa 4,5-latki, scenariusz można modyfikować w zależności od grupy wiekowej
Cel ogólny: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i matematycznych oraz uwrażliwianie na otaczające nas piękno
Środki dydaktyczne: ,nagranie piosenki „Wiosna nowina radosna”, opowiadanie M. Różyckiej
„O żółtym tulipanie” (tekst [w] Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu, red. H. Kruk), ilustracje przedstawiające etapy wzrostu tulipana, doniczki, ziemia, cebulki tulipanów, ziemniaki wycięte w kształcie tulipana, farby, kartki A4 w pastelowych kolorach, zielone pastele olejne.
Wiodące kompetencje kluczowe: rozumienie i tworzenie informacji, kompetencje matematyczne
i w zakresie nauk przyrodniczych, świadomość i ekspresja kulturalna.
Zajęcia inspirowane obrazem Edwarda Dwurnika „Tulipany” ( można wykorzystać obrazy „Czerwone tulipany”, „Pomarańczowe tulipany”, „Niebieskie tulipany”, „Żółte tulipany” ..... )
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci piosenką „Wiosna nowina radosna” https://www.youtube.com/watch?v=XlcYoheLllA
2.Wysłuchanie „Bajki o żółtym tulipanie” M. Różyckiej. Rozmowa na temat utworu.
3.„Co potrzebują rośliny żeby rosnąć?”- burza mózgów. Posadzenie cebulek tulipanów do doniczek. Dzieci wsypują ziemię, wkładają cebulki i przysypują ziemią. Podlewają sadzonki wodą. Stawiają w nasłonecznionym miejscu.
Zajęcia z założenia hodowli tulipanów można zorganizować wcześniej, a na bieżących wykorzystać wiedzę już nabytą przez dzieci.
4.„Jak rośnie tulipan?”- ułożenie historyjki obrazkowej
5.Oglądanie obrazów Edwarda Dwurnika przedstawiających tulipany. Rozmowa na temat odczuć dzieci i ich wrażeń, kolorystyki (barwy ciepłe i zimne), ułożenia kwiatów (jeden obok drugiego tworzą szeregi)
6.„ Wiosenne tulipany” wykonanie pracy plastycznej inspirowanej obejrzanymi obrazami.
Na stolikach są przygotowane palety z farbami. Na każdym stole inny kolor ( czerwony, żółty, pomarańczowy, niebieski). Dzieci siadają w zależności od wyboru koloru. Nauczyciel rozdaje kolorowe kartki. Na kartkach dzieci kredkami pastelowymi w kolorze zielonym rysują pionowe kreski ( można zaznaczyć, że kreski mogą być długie i krótkie). Na stołach są przygotowane również wycięte w kształcie tulipana ziemniaki. Nauczyciel objaśnia, że podobnie jak na obrazach artysty ich tulipany będą ułożone w szeregach (jeden obok drugiego). Dzieci zaczynają stemplować. Po zakończeniu i wyschnięciu prac, są one idealnym materiałem do zabaw matematycznych np. wskażcie szereg tulipanów najniższy, najwyższy, ile jest tulipanów w najniższym szeregu, położonym najwyżej. Pokażcie trzeciego tulipana w dolnym szeregu itp.
7.Każde dziecko siada w kole ze swoim dziełem, kładzie je przed sobą. Następnie dzieci wstają i chodząc dookoła oglądają
i podziwiają prace swoich kolegów.