Scenariusz zajęć dla gr.V - dzieci 4 i 5 letnie
Temat kompleksowy- "Siły przyrody"
Temat zajęć - "Zabawy z wodą"
Data zajęć - 29.01.2021 r.
Cele ogólne:
1.Zwiększanie wiedzy o wodzie i jej stanach skupienia
2.Zachęcanie do obserwacji i wyciągania wniosków
3.Zachęcanie do przeprowadzania eksperymentów w domu z rodzicami
4. Zwiększanie ciekawości świata
Metody:podająca,aktywizująca
Formy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne: przezroczyste kubeczki,gorąca i zimna woda,lód, kawałki bibuły,papierowy ręcznik
Przebieg zajęć:
1.Powitanka,zabawa integracyjna- "Pajęczyna przyjaźni" - nauczyciel rozpoczyna zabawę - chwyta koniec wełny,wypowiada swoje imię i toczy kłębek wełny do wybranego dziecka.Następnie dzieci kolejno łapią kłębek,wypowiadają swoje imiona, chwytają nitkę i toczą kłębek dalej. Na koniec nauczyciel zbiera i chowa wełnę.
2. Rozwiązanie zagadki o wodzie:
Płynem życia nazywana,
Pij ją od samego rana
Zamiast napojów niezdrowych,
Radę tę wbij dziś do głowy.
3. Zabawa badawcza- "Stany skupienia wody"- nauczyciel przygotowuje trzy naczynia.W pierwszym jest gorąca woda, w drugim lód, w trzecim zimna woda.Na podstawie ich obserwacji nauczyciel wyjaśnia,że woda może występować w trzech stanach skupienia: gazowym (para wodna nad gorącą wodą,stałym- lód i ciekłym.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa -"Kałuże,rzeka,jezioro" - dzieci maszerują po sali przy akompaniamencie instrumentu. Na hasło - "Kałuże" dzieci tworzą małe kółeczka, na hasło - "Rzeka" tworzą długi łańcuch łapiąc się za ręce, na hasło - "Jezioro" tworzą jedno duże koło.
5. Eksperyment - "Wędrująca woda" - nauczyciel przygotowuje sześć kubeczków, w co drugi nalewa ciepłą wodę,którą barwi kawałkami różnokolorowej bibuły. Do kubeczków zostają włożone złożone w paski papierowe ręczniki.Po pewnej chwili zabarwiona woda powinna zacząć się przemieszczać między kubeczkami.