Numer: 46508
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcia logorytmiczne - Na wiosennej łące

Scenariusz zajęć logorytmicznych
Joanna Herzyk
1) Temat: Na wiosennej łące
2) Czas trwania: 30 minut;
3) Adresaci: grupa trzylatków;
4) Cele ogólne:
-rozwijanie motoryki dużej i małej;
-ćwiczenie percepcji słuchowej;
-doskonalenie percepcji wzrokowej;
-rozwijanie poczucia rytmu;
5) Metody pracy:
- metody aktywizujące;
- metody słowne;
- metody oglądowe;
- metody czynne;
6) Formy organizacyjne:
- indywidualne;
-grupowe;
- zbiorowe;
7) Pomoce dydaktyczne:
-podkład muzyczny – Biegnie biedronka,
-karty z ilustracjami zwierząt, które można spotkać na wiosennej łące,
-małe i duże obrazki motyli,
-obrazek z biedronką – grafomotoryka.
8) Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie do zajęć:
Powitanie dzieci na melodię piosenki Panie Janie, piosenka ilustrowana ruchem:
np. Witaj Krzysiu, witaj Krzysiu! (machamy dwoma rękami)
Jak się masz? Jak się masz? (rozkładamy ręce, kierując je w stronę kolegi)
Wszyscy Cię witamy rączką pozdrawiamy, (wszyscy machają rączką do dziecka, które właśnie witamy)
bądź wśród nas, bądź wśród nas (dłonie kreślą koło, wskazując na koło, w którym siedzą dzieci).

1. Leci, leci biedronka – zabawa ruchowa przy muzyce, doskonalenie poczucia rytmu i motoryki dużej (Muzyka w załączniku 1 – Leci biedronka): dzieci stoją w kole, rytmicznie powtarzają za n. słowa wierszyka i naśladują jego ruchy:
I leci, leci biedronka, i leci, leci biedronka i leci, leci biedronka i leci, leci siup x2
machamy rękami, nogi biegną w rytm muzyki na słowo siup dzieci robią skok – (na kwiatka)
taki zuch x 4 klaszczemy
i kropeczki, i kropeczki z jednej strony ma kręcimy nadgarstkiem jednej ręki
i kropeczki, i kropeczki z drugiej strony ma kręcimy nadgarstkiem drugiej ręki

Następnie n. zadaje pytanie gdzie mogła lecieć biedronka?
Pokazuje dzieciom zdjęcie wiosennej łąki.
II. Część główna:
2. Kogo spotkam na wiosennej łące? – doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej:
a) n. pokazuj ilustracje zwierząt, które można spotkać na wiosennej łące (załącznik 2) i naśladuje odgłosy poszczególnych zwierząt:
pszczoły – bzz, bzz;
pasikonik – cyk, cyk;
żaby – kum, kum;
mysz – pii,pii.
zając – kic, kic,
bociana – kle, kle;
Następnie wszyscy nazywają zwierzęta znajdujące się na ilustracjach i naśladują ich odgłosy.

b) każde dziecko losuje obrazek ze zdjęciem: bociana, żaby, zająca, myszy, pszczoły, pasikonika. N. naśladuje poszczególne odgłosy zwierząt, a zadaniem dzieci jest podniesienie w górę odpowiedniego obrazka.

3. Głośny – cichy -n. rozkłada w sali obrazki z małymi i dużymi motylami (Załącznik 3). Gdy gra cicha muzyka zadaniem dzieci jest zbieranie małych motyli, natomiast, gdy muzyka jest głośna dzieci zbierają tylko duże motyle.
Muzyka: https://www.youtube.com/watch?v=rOuvaOIStXU

III. Zakończenie:
4. Praca plastyczna: Biedronka (Załącznik 4). Zadaniem dzieci jest malowanie „po śladzie” patyczkiem do uszu;

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.