Scenariusz zajęć w grupie 4-5-latków
Temat: Kolorowe kalosze.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania i liczenia, posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozwijanie mowy i logicznego myślenia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- przelicza elementy, prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi (do 6), rozwiązuje zagadki, klasyfikuje przedmioty według wzoru.
Metody:
- słowne: pogadanka, zagadki; - oglądowe: obrazki na tablicy, ilustracje do zagadek; - działań praktycznych: praca przy tablicy z liczmanami, realizacja zadań - karta pracy.
Formy pracy: zbiorowa (z całą grupą), indywidualna (samodzielna praca dzieci).
Środki dydaktyczne: teksty zagadek, ilustracje do zagadek (deszcz, chmura, kałuża, parasol, peleryna, kalosze), sylweta regału półkami, sylwety kolorowych kaloszy w trzech wzorach, kartoniki z krążkami, drewniane klocki, płyta z muzyką dla dzieci lub tamburyn, duża kostka do gry, gazety, karta pracy z sylwetą kalosza, wycięte kolorowe kółka, klej.
Przebieg zajęć:
1.Rozmowa wprowadzająca o późnojesiennej pogodzie (słota, szaruga; deszcz, czasem już śnieg; krótki dzień, szybki/wczesny zmrok, ostatnie liście spadają, robi się coraz zimniej – taka pogoda i taka pora wymaga od nas zmiany garderoby, odpowiedniego obrania dostosowanego do warunków za oknem: kalosze, kurtka przeciwdeszczowa, peleryna, parasol, czapka, czasem już i szalik, i rękawiczki).
2.Rozwiązywanie jesiennych zagadek słownych i uzupełnianie ich gotowymi ilustracjami bądź wykonywanymi na bieżąco rysunkami n-la.
3.Zabawa matematyczna „W sklepie z kolorowymi kaloszami”.
*Porządkujemy kalosze na pólkach.
N-l przyczepia na tablicy rysunek regału z trzema półkami i rozdaje dzieciom różne pary kaloszy, w różne wzory. Zadaniem dzieci jest „ustawić” kalosze na odpowiedniej półce sklepowej – zgodnie ze wzorem i uzasadnić swój wybór.
*Remanent – porządkujemy i liczymy kalosze na półkach.
N-l razem z dziećmi przyporządkowuje numery półkom (pierwsza, druga, trzecia) i:
- wspólnie przeliczają, ile par kaloszy znajduje się na każdej półce (maks. do sześciu) i umieszczają przy półce odpowiedni kartonik z krążkami (np. trzy pary kaloszy, kartonik z trzema krążkami);
- określają, na której półce jest podana przez n-la liczba par kaloszy (np. cztery pary kaloszy znajdują się na... drugiej półce);
- odgadują i wskazują, o której parze kaloszy n-l myśli, kiedy mówi np. „jest to trzecia para na drugiej półce” lub która to z kolei para kaloszy i na której półce, np. „zielone kalosze, stojące obok niebieskich”.
*Zakupy – ile par kaloszy jest, ile zostało („ułóż i policz”)
N-l układa zadania z treścią na dodawanie i odejmowanie, dzieci układają przed sobą odpowiednio drewniane klocki-liczmany (przedstawiają treść zadania na klockach), przeliczają i podają wynik, który później jest ilustrowany i sprawdzany na tablicy na sylwetach kaloszy.
4.Zabawa ruchowa, orientacyjno-porządkowa „Skaczmy przez kałuże”.
Dzieci poruszają się po sali przy muzyce lub przy dźwiękach tamburynu, omijając kałuże (rozłożone gazety). Podczas przerwy w grze, wskakują „do kałuż”, a n-l rzuca dużą kostka do gry – ile oczek wypadnie, tyle podskoków „w kałuży” wykonują dzieci (głośno wspólnie licząc podskoki).
5.„Kolorowy kalosz” – karta pracy przygotowana przez n-la.
Uzupełnianie kropek na kaloszu do sześciu i siedmiu, kolorowanie sylwety kalosza wg pomysłu dzieci.
Oprac. Katarzyna Żądło.