Scenariusz zajęć matematycznych w grupie 3-latków
Temat: Kolorowa choinka.
Data: 13.12.2019r.
Cele ogólne:
۰Nawiązanie do różnych tradycji bożonarodzeniowych, poznawanie niektórych z nich (tu: nawiązanie do zwyczaju ubierania choinki);
۰Stwarzanie atmosfery radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia podczas rozmów o choince i wspólnego ubierania grupowej choinki;
۰Zapoznanie z wyglądem i nazwą figury geometrycznej, jaką jest trójkąt;
۰Rozumienie określeń „na górze”, „na dole”, „wysoko”, „nisko”;
۰Rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie dostępnym dzieciom (przynajmniej do 3);
۰Rozwijanie umiejętności współpracy i wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
۰Wie, jakie są niektóre zwyczaje bożonarodzeniowe;
۰Potrafi wskazać i nazwać trójkąt oraz koło;
۰Odwzorowuje kształt trójkąta – kreśli go w powietrzu, w piasku/kaszy;
۰Stosuje określenia „na dole”, „na górze”, „wysoko” i „nisko” i zgodnie z takimi poleceniami (określeniami) prawidłowo umieszcza przedmioty na dużym arkuszu papieru i w przestrzeni.
Metody:
۰słowne, podające: rozmowa, rymowanka z ilustracją ruchową, objaśnianie;
۰aktywizujące - działań praktycznych: ruch, praca na konkretach –
manipulowanie materiałem sypkim, naklejanie, tworzenie wspólnego grupowego dzieła (choinka na arkuszu papieru i prawdziwa w sali).
Formy: grupowe, indywidualne.
Pomoce dydaktyczne: plansza z konturem trójkąta, tacki papierowe, kasza lub inny sypki materiał, duży arkusz papieru, flamastry, kolorowe kółka wycięte z papieru; choinka i ozdoby choinkowe, CD ze świątecznymi utworami.
Przebieg zajęć:
1.„Powitanka”. Wprowadzenie do zajęć – przypomnienie tradycji bożonarodzeniowych przygotowań (czego już dowiedzieliśmy się do tej pory – jakie przygotowania już poczyniliśmy;).
2.„Choinka mała” – rymowanka ilustrowana ruchem, wprowadzająca kształt trójkąta i rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową
Choinka mała gałązki rozkładała,
Jak trójkąt wyglądała,
Do tańca zapraszała.
3.Zapoznanie z wyglądem trójkąta – rysowanie choinki na dużym arkuszu papieru na podstawie wiersza A. Maćkowiaka:
Ja w swej ręce mam ołówek (flamaster;), wy palec gotowy
Narysujmy więc choinkę – to mój pomysł nowy.
Zaczynamy od trójkąta tego największego,
Potem robię coraz mniejsze – to proste, kolego.
Drugi trójkąt oraz trzeci, i wierzchołek mały,
Kółeczkami stwórzmy bombki – ot, rysunek cały.
Rozmowa nt. rysunku i kształtów w nim ukrytych (przypomnienie i utrwalenie wyglądu koła, wprowadzenie kształtu i nazwy trójkąta). Przeliczanie trójkątów i kółek, z których składa się nasza papierowa choinka.
Działania dzieci – odwzorowywanie kształtu trójkąta za pomocą dłoni i ruchem rąk; samodzielne rysowanie choinki na podstawie w/w wiersza na talerzykach z kaszą.
4.„Kolorowe bombki” – aktywność ruchowa. Poszukiwanie kolorowych papierowych kółek (bombek) ukrytych w sali i ozdabianie nimi narysowanej wcześniej papierowej choinki zgodnie z instrukcją: „na dole”, „nisko”, „na górze”, „wysoko”.
5.Podziękowanie dzieciom za aktywne uczestniczenie w zajęciach i zaproszenie ich do wspólnego ubierania prawdziwej choinki w sali po przerwie:)
Przygot. mgr Katarzyna Żądło