X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46488
Przesłano:

Obraz Ziemi na mapie. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII – KLASA VII

I. TEMAT LEKCJI: Obraz ziemi na mapie.
II. CELE
Ogólne:
• poznanie elementów mapy
• utrwalenie wiadomości o skali
Szczegółowe (osiągnięcia ucznia):
Wiadomości:
Uczeń zna:
• elementy mapy
• pojęcie: skala,
• wskazuje skalę najmniejszą i największą,
• oblicza odległość rzeczywistą posługując się skalą

Uczeń wyjaśnia:
• uczeń wymienia rodzaje skali oraz podaje ich przykłady,
• wyjaśnia znaczenie map wykorzystywanych w życiu i gospodarce człowieka.

Umiejętności:
Uczeń potrafi:
• potrafi czytać mapy wykonane w różnej skali i interpretuje ich treść,
• wskazuje praktyczne zastosowanie zdjęć lotniczych i satelitarnych.
Postawy:
Uczeń:

• pracuje z zaangażowaniem na lekcji,
· potrafi współpracować w grupie,
· dba o otrzymane na zajęcia mapy,
• przestrzega dyscypliny pracy.

III. METODY NAUCZANIA:
• podająca- pogadanka, objaśnienie nowej wiedzy
• oglądowa – film, animacja
• treningowa - czytanie, praca z tekstem, mapami w atlasie, kartami pracy
• aktywizująca – metoda puzzli

IV. FORMY PRACY:
• praca indywidualna, grupowa i zbiorowa.

V. ŚRODKI DYDAKTYCZNE I MATERIAŁY POMOCNICZE:
• podręcznik „Planeta Nowa”
• atlas geograficzny,
• zeszyt ćwiczeń
• komputer, tablica interaktywna
• mapy,
• karty pracy.

PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne - 2’
2. Sprawdzenie pracy domowej – 5’
3. Nauczyciel podaje temat lekcji i krótko omawia planowany przebieg zajęć. – 5’
Podział klasy na grupy wykonujące przydzielone ćwiczenia. Wyjaśnienie, że celem ćwiczeń jest poznanie definicji mapy, utrwalimy pojęcie skali, poznamy jej rodzaje i będziemy rozwiązywać zadania z nią związane. Wszyscy uczniowie dostają po 2 karty pracy.

Faza realizacyjna – 20-24’
1. Na podstawie, podręcznika tekstu, animacji i map z atlasu wykonywanie w grupach
przydzielonych zadań.

2. Po upływie przeznaczonego czasu prezentacja innym wyników swojej pracy, w trakcie uzupełnianie
kart przez pozostałych uczniów.

Faza podsumowująca
1. Nauczyciel wraz z uczniami omawia pracę uczniów na lekcji.
Uczniowie wklejają karty pracy do zeszytów.
Ewaluacja – wykonanie ćwiczenia 1 str. 7 i ćw. 5 , str. 8 z zeszytu ćwiczeń - 5’

2. Krótkie omówienie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń – 4’
Praca domowa: ćwiczenie 2 i 3 str. 7 zeszyt ćwiczeń

Załączniki

Załącznik nr1

Karta pracy

Zapoznaj się z otrzymaną mapą i przygotuj odpowiedzi na pytania:

1. Jaki jest tytuł mapy?
2. Skąd mapa pochodzi i kto ją opracował?
3. Czy możesz poznać cel, jakiemu mapa służy?
4. Zapoznaj się z legendą mapy, odszukaj na mapie użyte w niej znaki, symbole i kolory.

Załącznik nr2

Karta pracy

SZUKAMY UKRYTEGO SKARBU

1. Na podstawie swojej mapy opracuj opis trasy prowadzącej do skarbu.
2. Nie używaj nazw ulic, wsi rzek itd.
3. Pamiętaj o określaniu kierunków i odległości.
4. Mów cicho, aby nikt nie dowiedział się, gdzie ukryto skarb.

Literatura: Książka Nauczyciela „Planeta Nowa” kl. 7

Multiteka – Nowa Era

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.