Scenariusz zajęć kierowanych w grupie I Biedronki, grupa dzieci 3 letnich
Obszar obserwacji: Sposoby wykorzystywania różnych form nabywania kompetencji społecznych poprzez przestrzeganie norm społecznych przyjętych w grupie przedszkolnej oraz dokonywanie autorefleksji własnego zachowania oraz odczuwania empatii
Temat kompleksowy: Baśniowy świat
Temat zajęć: Śpiewamy o baśniach
Data zajęć: 17.02.2021
Osoba prowadząca: Agnieszka Terlecka
Numery obszarów podstawy programowej: IV 9, IV 8, IV 7, IV 1
Cele główne:
Umuzykalnianie dzieci
Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka- rozwijanie percepcji i kordynacji
Cele szczegółowe: Dziecko:
Porusza się rytmicznie przy piosence
Potrafi ułożyć pocięty obrazek w całość
Chętnie samodzielnie wskazuję drogę rycerza do zamku (labirynt) Karty pracy
Z zaangażowaniem uczestniczy w zabawie logopedycznej “Czarodziejski smok”
Metoda: słowna, czynna, zabawa dydaktyczna, ruch przy muzyce, samodzielnych działań dzieci
Forma pracy: praca indywidualna, praca z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: piosenka “Baśnie”, obrazki przedstawiające kota w butach(pocięte na części), kartki papieru (A4), klej, karty pracy, bibuła
Przebieg:
Powitanie z piosenką “Witaj...”
Dzieci siedzą na dywanie. Śpiewają piosenkę powitalną, wymieniając imię każdego po kolei z dzieci.
Ćwiczenia doskonalenia
Wręczenie wcześniej przygotowanych zielonych kartek A4 dzieciom,rozdanie pociętego obrazka przedstawiającego kota w butach(krótka rozmowa z jakiej bajki jest ta postać) ułożenie pociętego obrazka przez dzieci przedstawiającego kota w butach, sprawdzenie przez nauczyciela indywidualnego układania pociętego obrazka przez każde dziecko, nauczyciel pomaga dzieciom rozprowadzić klej na kartce, samodzielna próba przyklejenia przez dzieci pociętego obrazka w całość, po wyschnięciu pracy dzieci kolorują obrazek samodzielnie (zwrócenie uwagi przez nauczyciela o prawidłowym chwytaniu kredek)
Labirynt
Doskonalenia samodzielnego poszukiwania drogi przez każde dziecko. Poszukiwanie drogi w labiryncie przez każde dziecko (prowadzenie palcem), nauczyciel zwraca uwagę by dziecko zrobiło to we właściwy sposób
Zabawa ruchowo- muzyczna przy piosence
Piosenka “Baśnie”, Dzieci swobodnie tańczą w parach w rytm muzyki
Zabawa logopedyczna
“Czarodziejski smok”, Nauczyciel prosi dzieci, by wyobraziły sobie, że są małymi smokami które nie zieją jeszcze ogniem, muszą się dopiero nauczyć.
Każde z dzieci otrzymuje kawałek czerwonej bibuły. Zadaniem dzieci jest wydychanie powietrza, dmuchając na bibułę położoną na podłodze.
Nauczyciel zwraca uwagę, by dzieci nie dotykały rękami bibuły, dzieci dmuchają bibułę chodząc na czworaka. Na koniec dmuchają w stronę nauczyciela, ścigając się kto pierwszy.
Ewaluacja - podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, rozdanie kolorowanek