Numer: 46448
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Meksykański

Scenariusz zajęć dydaktycznych.
Grupa wiekowa: 3, 4, 5, 6-latki
Blok tematyczny: „Z przedszkolem dookoła świata” (można zorganizować cykl spotkań, na których dzieci będą poznawać inne kraje z poszczególnych kontynentów)
Temat: Dzień Meksykański

Cele ogólne:
• Poznanie innych kontynentów, oraz państw pod wieloma względami (ludność, kultura, krajobraz, język, kuchnia, taniec, muzyka itd.)
• Kształtowanie szacunku do przedstawicieli różnych narodowości.
• Rozbudzanie zainteresowania tym, co nam bliskie, czyli nasz kraj, ale też tym, co dalekie.
Cele szczegółowe:
• Poznanie kolejnego kontynentu, czyli Ameryki Północnej i tam znajdującego się Meksyku.
• Odszukiwanie na mapie i globusie wybranego kontynentu i państwa.
• Poznanie Meksyku i innej kultury.
• Zapoznanie się z językiem hiszpańskim.
• Wypowiadanie się na określone tematy.
• Zapoznanie się z muzyką meksykańską.
• Przeliczanie.
• Zapoznanie się z kuchnią meksykańską.
• Rozwijanie zainteresowań.
Metody: słowne: pogadanka, opowiadanie; oglądowe: obserwacja i pokaz; czynne: samodzielne doświadczanie, zadania stawiane dziecku; aktywizujące: twórcze myślenie, zabawy rytmiczno-ruchowe
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wydrukowane paszporty dla dzieci, dekoracja sali, flaga Meksyku i godło, stroje meksykańskie dla dzieci i nauczycielek, globus, mapa świata
i Ameryki Północnej, ilustracje i zdjęcia, filmy przedstawiające Meksyk, najważniejsze święta, drogę meksykańskich dzieci do szkoły oraz lekcję języka hiszpańskiego, nagrania muzyki meksykańskiej, jedzenie meksykańskie przygotowane przez rodziców, piniata, flagi i nazwa kraju do wklejenia w paszporcie.
Przebieg:
1. Wspólne oglądanie globusa i mapy przedstawiającej Amerykę Północną i Meksyk, rozmowy z dziećmi na temat tego, jak daleko Meksyk leży od Polski
i jak moglibyśmy pokonać taką odległość.
2. Każde dziecko otrzymuje swój paszport, z którym podróżuje do wszystkich poznawanych państw i kontynentów. Nauczyciel sprawdza czy wszyscy mają paszporty i następnie przedszkolaki wsiadają do „samolotu”, czyli chusty animacyjnej. Podczas lotu dzieci utrwalają pojęcia: prawo, lewo, do przodu, do tyłu, do góry, na dół.
3. Zapoznanie dzieci z flagą, godłem i urzędowym językiem Meksyku, czyli
j. hiszpańskim.
4. Oglądanie strojów dzieci, ale też zdjęć i ilustracji. Dzieci wraz z nauczycielem omawiają najbardziej charakterystyczne elementy strojów. Zwracają uwagę na liczne kolory. (Zadaniem rodziców jest przygotowanie stroju dla dziecka).
5. Wspólne oglądanie filmu pokazującego Meksyk i najważniejsze święto, Święto Zmarłych. Dzieci swobodnie wypowiadają swoje spostrzeżenia na temat tego, co widzą na filmie, ale także różnic pomiędzy kulturami.
6. Zabawy ruchowe, poznanie muzyki meksykańskiej i integracja grupy. Dzieci słuchają muzyki charakterystycznej dla Meksyku, oraz oglądają ich tradycyjne tańce. Próbują naśladować meksykański taniec.
7. Krótka nauka języka hiszpańskiego. Dzieci za nauczycielem lub nagraniem
z Internetu próbują powtarzać różne słowa oraz liczebniki w języku hiszpańskim. (Piosenka o liczebnikach).
8. Liczenie po hiszpańsku. Dzieci próbują samodzielnie przeliczać kaktusy
i sombrera w j. hiszpańskim.
9. Meksykańskie smakołyki. Przedszkolaki wraz z nauczycielem rozmawiają na temat przyniesionych przez nich i przygotowanych w domu z rodzicami potraw i przekąsek nawiązujących do kuchni meksykańskiej. Wspólna degustacja.
10. Rozbijanie piniaty. Dzieci słuchają informacji na temat rozbijania piniaty oraz piosenki z tym związanej, a następnie same przy dźwiękach meksykańskiej piosenki rozbijają piniatę.
11. Wklejanie flagi do paszportu. Starszaki same kolorują flagę i wraz z nazwą kraju przyklejają do paszportu, a maluszki wklejają już gotowe wydrukowane flagi.
12. Pożegnanie z Meksykiem i powrót magicznym samolotem, czyli zabawa na chuście animacyjnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.