Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 6-letnich z rodzicami
„Razem czekamy na święta”
Data: 14.12.2018r.
Cele ogólne:
- wywołanie radosnego nastroju spowodowanego zbliżającymi się świętami i obecnością bliskich osób;
- wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie opartych na szacunku, akceptacji i miłości;
- aktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych działań i zabaw.
Cele szczegółowe:
Dziecko, współdziałając z rodzicem:
- wymienia to, co kojarzy mu się ze świętami Bożego Narodzenia;
- składa pocięty obrazek w jedną całość;
- układa - wymyśla z rodzicem tematyczne zagadki słowne;
- uruchamia i pobudza wyobraźnię, wypełniając podany kształt innymi, mniejszymi
- szuka podobieństw i skojarzeń w otaczającym go świecie.
Rodzic, współdziałając z dzieckiem:
- podejmuje aktywność zabawową i zadaniową wspólnie z dzieckiem;
- włącza się w działania przedszkola na rzecz rozwoju dziecka;
- integruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym.
Metody: słowne i podające (wiersz, rozmowa, objaśnianie poleceń); poszukujące i aktywnego działania - zadań stawianych dziecku (i rodzicowi).
Formy pracy: grupowa i zespołowa (w parach – rodzinnie)
Pomoce dydaktyczne: wiersz „Weźmy się za ręce” E. Szelburg-Zarembiny (lub inny dotyczący świąt Bożego Narodzenia), puzzle „Kolorowe bombki” – dla każdej rodziny jeden pocięty obrazek bombki, kolorowe karteczki samoprzylepne – po trzy takie same kolory dla każdego, sylwety prezentów (w różnych kształtach), małe karteczki, pisaki, kredki, ołówki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wszystkich obecnych.
2. Wysłuchanie wiersza E. Szelburg-Zarembiny pt. „Weźmy się za ręce” (lub inny dot. świąt Bożego Narodzenia). Rozmowa nt. zbliżających się świąt - co nam się kojarzy ze świętami, co najbardziej lubimy w czasie świąt („Lubię święta, bo...”; „Najbardziej lubię, kiedy w święta...”, itp.)
3. „Świąteczne puzzle - kolorowe bombki”:
Każde dziecko wraz z rodzicem dostaje od n-la kopertę z pociętym obrazkiem kolorowej bombki, w odosobnionym miejscu składają obrazek w całość i naklejają go na kartkę. Po skończeniu pracy przez wszystkie zespoły, dzieci z rodzicami siadają w kręgu, w środku są ułożone wszystkie obrazki przedstawiające kolorowe bombki. Rozpoczynamy zabawę „O której bombce mówię?” – na podstawie opisu dziecka z rodzicem inni odgadują, którą bombkę dany zespół składał i o której teraz mówi.
4. „Kolorowe karteczki” – zabawa ruchowa, integrująca. Każdy z uczestników przylepia na swoim ubraniu w dowolnym miejscu trzy kolorowe karteczki (np. czerwoną, zieloną i niebieską) w trzech różnych miejscach ciała (łokieć, kolano i plecy), spacerujemy po sali w rytmie świątecznej muzyki, przyglądamy się wszystkiemu, co się w niej znajduje i na przerwie z muzyce n-l wymienia na głos jeden z kolorów karteczek. Zadaniem wszystkich jest dotknąć swoją karteczką w tym kolorze (a dokładnie tą częścią ciała, do której jest przylepiona ta karteczka) czegoś w tym samym kolorze, co znajduje się w sali. Po kilku rundach n-l utrudnia wyzwanie – utrzymując się w pozycji z poprzedniej rundy, można próbować dodać kolejny kolor (np. ustaw się tak, aby jednocześnie dotykać swoją czerwoną karteczką czegoś czerwonego w sali i zieloną karteczką jakiejś innej czerwonej rzeczy;). Na koniec n-l zmienia wariant zabawy na bardziej integrujący i zamiast dotykania przedmiotów w sali każdy będzie musiał dotknąć drugiej osoby (np. dziecko rodzica, rodzic dziecko, dziecko inne dziecko – np. dotknij swoją czerwoną karteczką czerwonej karteczki innej osoby).
5. „Świąteczne prezenty” – każdy zespół dostaje sylwetę jakiegoś zapakowanego prezentu (płaski kształt). Zadaniem jest odrysowanie go na białej kartce i wymyślenie, co to może być za prezent, co się kryje w takim kształcie prezentu i narysowanie tego. Następnie każde dziecko pisze (z pomocą rodzica) na małej karteczce swój wymarzony prezent pod choinkę. Siadamy w kręgu, trzymamy przed sobą rysunki prezentów z podanych wcześniej kształtów. Teraz po kolei będziemy odczytywać swoje wymarzone prezenty, a zespół obok (tu przede wszystkim jest rola rodzica;) będzie musiał przekonać nas jednak do tego prezentu, który trzyma w ręku, tego odrysowanego i uzupełnionego na białej kartce (a zapewne nie pokryje się on z marzeniem dziecka;).
6. Domino z nas – zabawa ruchowa, integrująca, uruchamiająca myślenie, kojarzenie, ucząca obserwacji i zwracania uwagi na szczegóły. Jedna osoba wychodzi na środek i jest pierwszym kawałkiem domina. Po jej lewej lub prawej stronie może ustawić się ktoś, kogo łączy z nią jakieś podobieństwo, np. kolor ubrania, buta; posiadanie czegoś, lubienie lub nielubienie czegoś, wygląd (osoba wysoka, niska, z włosami długimi lub krótkimi etc.). Zabawa skończy się, kiedy wszystkie osoby dołączą do domina.
7. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za aktywny udział. Ewaluacja zajęć – buźki (zarówno przez dzieci, jak i rodziców!:) Złożenie życzeń na nadchodzący czas przygotowań do świąt i czas świąt. Pożegnanie przybyłych gości.
Oprac. Katarzyna Żądło.