WPROWADZENIE LITERY „M”
(scenariusz zajęć koleżeńskich)
Grupa wiekowa: 5- 6 latki
Temat dnia: Kochamy nasze mamy
Cele ogólne:
– zapoznanie dzieci z literą m
– aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości
Cele operacyjne:
Dziecko:
– wymieni wyrazy zaczynające się na literę m
– rozpoznaje i nazywa litery m
– dzieli nazwy obrazków na sylaby
- wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją
Metody:
słowna,
czynna,
aktywizująca
Forma:
zbiorowa,
grupowa,
indywidualna
Środki dydaktyczne: szablony liter, obrazki, karty pracy, kartoniki, kredki, kartki, kleje , nożyczki
Przebieg
1.Powitanie dzieci witają się z nauczycielem rymowanką:
„Podajemy sobie ręce,
na zajęciach się nie kręcę,
Pani słucham raz,dwa, trzy
czego się nauczę dziś?”.
2. Słuchanie wiersza Ireny Landau „Wiersz dla mamy”
Moja kochana mamusiu!
To dla Ciebie ten wierszyk,
dla ciebie słońce i chmury,
dla ciebie tęcza i wietrzyk.
Wiosną i latem – kwiaty,
jesienią – liście jesienne...
Bądź szczęśliwa, mamusiu,
dziś, jutro i codziennie.
Rozmowa kierowana na temat wiersza.
3. Nauczyciel wykłada obrazki rozpoczynające się na głoskę „m”, dzieci nazywają obrazki, następnie dzielą na sylaby wyrazy.
Nauczyciel pyta dzieci , jaką głoskę słyszały na początku wyrazu.
Przykłady:
mama
mrówka
Matylda
4. Ćwiczenia na wyrazie podstawowym mama; analiza i synteza słuchowa słowa podstawowego mama
Dzieci dzielą wyraz mama na sylaby (nauczyciel na tablicy oznacza 1 białym kartonikiem 1 sylabę).
Dzielą wyraz na głoski- nauczyciel na tablicy oznacza 4 białymi kartonikami 4 głoski.
Dzieci z rozsypanych liter próbują ułożyć wyraz „mama” i dane głoski oznaczyć kolorami :
Samogłoska- czerwony kartonik (zawarte w pakiecie "Odkrywam Siebie")
Spółgłoska – niebieski kartonik (zawarte w pakiecie "Odkrywam Siebie")
5. Poznanie litery „m” dużej i małej
Model litery na tablicy: M m
6. Wspólne rozwiązywanie kart pracy
- 5latki „Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia” s. 4
- 6latki „Litery i liczby” s.3
7. Zakończenie zajęć.
Sporządziła:
Zrealizowano dnia: