Scenariusz zajęć
Temat: „Zwierzęta z wiejskiej zagrody”
Grupa: 4 latki
Cel główny:
– Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów
Cele szczegółowe:
– Poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu poprzez zbliżanie się do nieznanych zwierząt, zwłaszcza psów
– Poznawanie wybranych dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi
Cele operacyjne:
- potrafią nazwać zwierzęta żyjące na wsi
- rozpoznają zwierzęta dorosłe i ich młode hodowane na wsi
- poprawnie rozpoznają domy, w których mieszkają zwierzęta hodowlane
- rozpoznają odgłosy wydawane przez zwierzęta hodowane na wsi
- potrafią naśladować odgłosy wydawane przez zwierzęta żyjące na wsi
- wiedzą o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zbliżanie się do nieznanych zwierząt.
Metody: czynna, słowna
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: Magnetofon, płyta CD, przebranie dla nauczyciela, ilustracja wiejskiej zagrody, sylwety różnych zwierząt, sylwety zwierząt dorosłych i ich dzieci dla każdego dziecka, sylwety domów zwierząt (kurnik, stajnia, buda), tamburyno, emblematy dla każdego dziecka o bezpiecznym zachowaniu w kontaktach ze zwierzętami.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć – „Skąd pochodzą te odgłosy?” N. w przebraniu gospodarza wiejskiego podwórka (kapelusz, grabie, buty) wprowadza dz. w tematykę zajęć. N. odtwarza dz. płytę z odgłosami zwierząt z wiejskiego podwórka. N. zadaje dz. pytania dotyczące wysłuchanego fragmentu: skąd pochodzą te odgłosy? Jakie zwierzęta słyszeliście? Jak nazywa się miejsce gdzie można je spotkać?
2. „Wiejska zagroda”. N. pokazuje dzieciom przygotowaną zagrodę, na której brakuje zwierząt, a następnie wyjaśnia, iż zadaniem dz. jest wylosowanie jednej sylwety zwierzątka, nazwanie go i położenie zwierzęcia do zagrody jeśli pasuje, a jeśli nie, wrzucenie go do pojemnika.
3. „Zwierzęta i ich dzieci”. N. rozdaje dz. sylwety zwierząt (dorosłych i ich dzieci – krowa, koń, świnia).
N. wyjaśnia dz. reguły zabawy. Dz. poruszają się w rytm muzyki po sali. Na pauzę muzyczną łączą się w rodziny (tworzą koła) tak, aby w każdej rodzinie zwierząt były dorosłe zwierzęta i ich dzieci.
4. „Wolno czy nie wolno?” N. zachęca dzieci do wypowiedzi na temat niebezpieczeństw wynikających z kontaktów ze zwierzętami hodowanymi na wsi.
5. „Domy zwierząt”. N. stawia w różnych miejscach w sali kartonowe sylwety – „domy zwierząt” (stajnia, buda dla psa, kurnik). N. objaśnia dz. zasady zabawy. Na sygnał tamburyna i hasło N. (np. „Jesteście kurami”) dz. biegają po sali naśladując głos określonego zwierzęcia. Na ponowny sygnał tamburynu i hasło N. „Zwierzęta do domów” dz. siadają przy domu, w którym mieszka dane zwierzę.
6. Zakończenie zajęć – „Zachowuję bezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami”. N. rozdaje dz. emblematy dotyczące bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami.