Scenariusz zajęć
Temat: „Każdy przedszkolak wie, jak w środkach transportu zachować się!”
Grupa: 4-latki
Cel główny:
– Poznawanie zasad właściwego zachowania się w czasie korzystania ze środków transportu
– Poznawanie wybranych środków transportu: lądowego, wodnego, powietrznego
Cele operacyjne:
- rozpoznają wybrane środki transportu: lądowego, powietrznego, wodnego
- dopasowują do zagadek słownych sylwety odpowiednich środków transportu
- wskazują właściwe i niewłaściwe zachowania podczas korzystania ze środków transportu
- poprawnie naśladują odgłosy różnych środków transportu
- potrafią dopasować kółka od sersa do odpowiedniego garażu
Metody: czynna, słowna
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: sylwety środków transportu (samochód, autobus, statek, łódka, samolot, balon), sylwety: wody, chmury, drogi, zagadki słowne, tekst utworu H. Zbytniewskiej „Niegrzeczny Janek”, makieta autobusu, bilety dla każdego dziecka, krzesełka, kółka do sersa dla każdego dziecka, 3 garaże z kartonu, czerwony krążek, zielony krążek, „Prawo jazdy” dla każdego dziecka, magnetofon, płyta CD
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć - „Jaki to pojazd?” Nauczyciel zapoznaje dzieci z tematem zajęć. Pokazuje 3 arkusze symbolizujące: drogę, chmurę, wodę. N. wiesza na tablicy sylwety różnych środków transportu. Następnie czyta wylosowane przez dzieci zagadki słowne. Dz. rozpoznają wybrane środki transportu: lądowego, powietrznego, wodnego. Potrafią dopasować do czytanej przez nauczyciela zagadki słownej o środkach transportu jego sylwetę.
2. „Podróż autobusem”. N. zaprasza dzieci do wspólnej podróży autobusem. Wskazuje kolejno miejsca w makiecie autobusu gdzie dzieci mają usiąść na krzesełkach. N. sprawdza czy wszyscy mają bilety autobusowe. Wciela się w rolę niegrzecznego chłopca, który nie potrafi zachować się w autobusie.
3. „Jak należy zachowywać się w środkach komunikacji miejskiej?” N. zachęca dzieci do wypowiedzi na temat niebezpieczeństw wynikających z kontaktów ze zwierzętami hodowanymi na wsi.
4. „Pojazdy na sygnale”. Dz. na hasło „pociągi” i podniesienie zielonego krążka w górę biegają po sali, naśladując odgłos pociągów. Gdy nauczycielka podniesie krążek czerwony pojazdy zatrzymują się. W ten sam sposób kolejne pojazdy.
5. „Samochody do garażu”. N. rozdaje dz. koła do sersa (żółty, zielony, czerwony), wyjaśnia zasady zabawy. Dz. bezpiecznie poruszają się w rytm muzyki po sali, na pauzę muzyczną „samochody” wracają do garaży w odpowiednim kolorze - zgodnym z kolorem ich kółka.
6.Zakończenie zajęć – „Prawo jazdy przedszkolaka. N. rozdaje dz. „Prawo jazdy” za bezpieczne i kulturalne zachowanie się w środkach transportu
ZAŁĄCZNIKI:
Zał. 1.
Ma cztery koła,
przemierza ulice.
Kierowca w nim pewnie
trzyma kierownicę. (samochód)
Ma olbrzymie skrzydła
pilot nim steruje
po niebie w kłębiastych
chmurach wciąż nurkuje. (samolot)
Pokonuje morskie fale,
szybko płynie w dal.
Nie lęka się sztormów
i wzburzonych fal. (statek)
Chcesz popływać po jeziorze?
Z wiatrem iść w zawody możesz!
Gdy ma żagiel albo wiosła,
będzie cię po fali niosła. (łódka)
Dzieci go kochają i wznoszą do góry.
Dorośli fruwają w nim aż pod chmury.
(balon)
Mknie po drodze niby tramwaj,
wioząc ludzi w różne strony.
W każdym mieście inny kolor,
ten w Warszawie był czerwony. (autobus)
Zał. 2. „Niegrzeczny Janek” E. Zbytniewska
W piękny słoneczny poranek,
do autobusu wsiadł Janek.
Bilet skasował z uśmiechem,
dziadka popchnął w berecie,
babcię nadepnął na palec,
Papierek rzucił na podłogę
Krzyknął też coś na cały głos,
słowa przepraszam nie znał wcale!
Szybko usiadł na miejsce, bo jeszcze nie było zajęte.
Siedzi i myśli: Och, co to za tłok!
Ktoś mnie szturchnął w bok.