Numer: 46435
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przybysze z kosmosu. Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4-5-6-latków

Scenariusz zajęć dydaktycznych

Grupa wiekowa: 4-, 5-, 6-latki
Blok tematyczny: Cuda i dziwy
Temat dnia: Przybysze z kosmosu
Cele ogólne:
• Rozpoznawanie kierunku linii melodycznej;
• Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej.

Cele operacyjne (dziecko):
• dorysowuje brakujące elementy rakiety, wskazuje i liczy różnice pomiędzy obrazkami;
• reaguje ruchem na zmianę kierunku linii melodycznej;
• słucha piosenki i wypowiada się na temat jej tekstu;
• śpiewa melodię piosenki na sylabach;
• naśladuje czynności, o których opowiada nauczyciel;
• wykonuje formę przestrzenną według własnego pomysłu.
Rozwijane kompetencje kluczowe:
• w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
• matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
• osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
• w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Metody pracy:
• słowna
• oglądowa
• praktyczna
Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
• zbiorowa
Środki dydaktyczne: dwa obrazki rakiety – kompletny i niekompletny, instrumenty, odtwarzacz CD, nagranie piosenki „Każdy chciałby być odkrywcą”, mapa, globus, nagranie spokojnej melodii, obrazki przedstawiające różne przedmioty, m. in.: rakietę kosmiczną, rakietę do tenisa stołowego, ziemnego, rakietę śnieżną, do badmintona, napis „rakieta”, plastikowe butelki po napojach (różnej wielkości), folia samoprzylepna, papier kolorowy, klej, nożyczki, nagranie melodii wolnej i szybkiej.
Przebieg zajęć:

I) Część wstępna:
1) Przywitanie przedszkolaka - zabawa ruchowa. Nauczycielka gra na tamburynie a dzieci biegają po całej sali. Na przerwę w grze uczestnicy zabawy muszą przywitać się ze swoim sąsiadem w podany przez nauczycielkę sposób, np. lewa ręką, prawą ręką, lewym łokciem, prawym kolanem, prawą stopą.
II) Część główna:
1) Ćwiczenie spostrzegawczości „Dorysuj brakujące elementy”. Nauczyciel prezentuje dzieciom dwa obrazki przedstawiające rakietę. Na jednym z nich rakieta jest kompletna, na drugim brakuje jej niektórych elementów. Dzieci, które dostrzegą różnice, podchodzą do obrazka i dorysowują brakujące elementy; wszystkie liczą i określają, iloma szczegółami różnią się oba obrazki.
2) Zabawa „Lot rakiety” – rozpoznawanie kierunku linii melodycznej. Dzieci przykucają. Kiedy nauczyciel gra dźwięki wznoszące się, pomalutku podnoszą się, aż do wyprostu; kiedy gra dźwięki opadające – ze stania ponownie przykucają. Podczas zabawy N. w każdym momencie może zmienić ruch rakiety – dzieci muszą uważnie słuchać i reagować odpowiednim ruchem.
3) Słuchanie piosenki „Każdy chciałby być odkrywcą”.
a) Rozmowa na temat tekstu piosenki:
• Kogo nazywamy odkrywcą?
• Czym można podróżować?
Nauczyciel zwraca uwagę na sposób formułowania zdań przez dzieci podczas odpowiedzi. Pokazuje dzieciom mapę i globus. Wskazuje na nich góry, morza, rzeki. Tłumaczy dzieciom pojęcia występujące w piosence: „kontynent”, „ocean”, „morze”.
4) Śpiewanie melodii piosenki na sylabach: „lu”, „lo”, „la”, „le”; rytmiczne powtarzanie kolejnych wersów zwrotek.
5) Zabawa wyrabiająca poczucie rytmu – „Wyruszamy w podróż”. Dzieci biegają w gromadce, w rytmie nagrania piosenki. Podczas przerwy w nagraniu muzyki N. wypowiada tekst Bożeny Formy w ustalonym przez siebie rytmie, z równoczesnym klaskaniem.
W afrykańskiej wiosce miło spędzam czas,
do zabawy dziś zapraszam was.
W Azji ryż zjadamy chętnie pałeczkami.
Jeśli masz ochotę, spróbuj razem z nami.
Miasta, miasteczka zwiedziłem w Europie,
drogę przemierzałem, lecąc samolotem.
Dzieci powtarzają tekst: najpierw zbiorowo, następnie indywidualnie i ponownie biegają po sali.
6) Opowieść ruchowa przy muzyce – „Wyprawa na nieznaną planetę”. Dzieci naśladują czynności, które pokazuje i o których opowiada Nauczyciel.
Pewnego dnia dzieci postanowiły wybrać się w podróż, w poszukiwaniu nowej planety. Założyły skafandry kosmiczne, weszły po schodkach do rakiety, zapięły pasy bezpieczeństwa i wystartowały w nieznaną podróż. Leciały, leciały, omijały napotkane rakiety i statki kosmiczne, machały rękami do pilotujących je kosmonautów, aż wylądowały na niezwykłej planecie. Wysiadły z rakiety. Przeskakiwały z nogi na nogę po kamieniach, następnie przepłynęły przez czerwoną rzekę, czołgały się przez zarośla, aż w końcu stanęły na górze. Tam zobaczyły ogromną liczbę kolorowych motyli. Tak jak one zaczęły latać, machając rączkami jak skrzydełkami. Niestety, to je bardzo zmęczyło. Ocierały pot z czoła. Postanowiły chwilę odpocząć. Położyły się na piasku i zasnęły, cichutko pochrapując. Kiedy otworzyły oczy i mocno się przeciągnęły, aby rozprostować kości, okazało się, że znajdują się przy swoich rakietach. Wsiadły do nich, wchodząc po schodkach, i ruszyły w powrotną drogę, bo na Ziemi czuły się najlepiej.
7) Zwracanie uwagi na wieloznaczność słowa „rakieta”. N. rozkłada przed dziećmi obrazki przedstawiające różne przedmioty, miedzy innymi: rakietę kosmiczną, rakietę do tenisa stołowego, ziemnego, rakietę śnieżną, do badmintona. Dzieci nazywają poszczególne przedmioty, określają, do czego służą. Odczytują z N. napis „rakieta”, a następnie układają pod nim obrazki przedstawiające rakiety.
8) „Nasze rakiety” – wykonywanie wymyślonych przez dzieci rakiet z wykorzystaniem plastikowych butelek po napojach (różnej wielkości), folii samoprzylepnej i papieru kolorowego.
a) Samodzielne działania dzieci.
b) Oglądanie powstałych prac; wybieranie najciekawszej pracy (zdaniem dzieci).
c) Zorganizowanie wystawy.

III) Część końcowa:
1) Praca z kartami pracy:
a) KP, cz. 3, nr 72 – Kolorowanie pól na wskazane kolory.
b) KP, cz. 3, nr 73 – Liczenie obrazków każdego rodzaju, zaznaczanie ich liczby według wzoru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.