Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie dzieci 3,4,5-letnich„ Promyczki”
Temat: ”Razem bawimy się zgodnie i wesoło”z wykorzystaniem narzędzi krytycznego myślenia-TOC-chmurki i gałązki logicznej
Prowadząca:
Data:
Cele:
Zamierzone osiągnięcia dzieci:
Poziom I:
-ogląda z uwagą przedstawienie
-stosuje się do zawartych umów
- potrafi przeprosić, gdy sprawi komuś przykrość
- rozumie, że należy panować nad negatywnymi emocjami
-wie, kiedy należy używać zwrotów grzecznościowych
- łączy przyczynę ze skutkiem niektórych zdarzeń,
Poziom II:
- potrafi wypowiadać się na temat obejrzanego przedstawienia
-podejmuje próby radzenia sobie w trudnych sytuacjach
-wymienia sytuacje konfliktowe
- rozumie konieczność przestrzegania ustalonych zasad postępowania
- rozumie, co oznaczają pojęcia: dobro i zło
-rozpoznaje emocje pozytywne i negatywne
- określa własne potrzeby
-opowiada historyjkę obrazkową składającą się z 2−3 elementów
Metody:
słowne - rozmowa, instrukcje, objaśnienia,
czynne – zadań stawianych dzieciom do wykonania,
oglądowe- instrukcje, pokaz
aktywizująca -„chmurka”
Formy:
indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty CD, tablica z napisanymi sytuacjami, oraz strzałkami „kiedy”, „to”, mata chmurki, gałązki, obrazki, emotikony, tekst z wierszem-rymowanką, piktogramy, sylwety, teatrzyk, kredki, historyjka obrazkowa
Przebieg:
1. Powitanie- zabawa słowno-ruchowa
„ Na powitanie podam ci rękę
Lub jeśli wolisz zaśpiewam piosenkę( dzieci podają sobie ręce)
Pomacham dłonią, gdy cię zobaczę,
Bo przecież nie może być inaczej ( dzieci machają do siebie)
Przybiję piątkę albo żółwika
A potem razem będziemy brykać
A kiedy trochę się pokłócimy
To za chwileczkę się przeprosimy
wprowadzenie w tematykę zajęcia (podanie tematu)
2. Kłótnia o misia- teatrzyk sylwet
Rozmowa z dziećmi nt teatrzyku
-co wydarzyło się w przedszkolu?
-dlaczego Ania płakała?
-jak możemy określić zachowanie Dorotki?
-czy to był miły dzień w przedszkolu?
-jak inaczej mogła się skończyć ta historia?
Układanie historyjki obrazkowej przedstawiającej kłótnię dziewczynek o misia, z wykorzystaniem narzędzia TOC-gałązki logicznej
3.Co to jest kłótnia?- gałązka skojarzeń
Czy zdarzyło wam się kiedyś z kimś pokłócić?
Jakie uczucia towarzyszą kłótni?- wypowiedzi dzieci (o co kłócicie się najczęściej?)
W jaki sposób uczycie się w przedszkolu rozwiązywać kłótnie czyli konflikty?( rozmowa, przepraszam, podanie reki na zgodę, poproszę, chmurka-narzędzie TOC)
4.Wesoło czy smutno?- zabawa ruchowa „ Z przerwą w muzyce” ( CD). Na przerwę w muzyce-nauczyciel pokazuje odpowiednio emotikony- smutny, wesoły, dzieci gestem i miną obrazują dany nastrój.
5.Chmurki -.omówienie znaczenia kolorów chmurek na macie i rozwiązanie konfliktu bohaterów teatrzyku(chętne dzieci stają na macie chmurki i próbują rozwiązać konflikt)
Piorun-kłótnia, to o co się pokłóciliśmy
Chmurka granatowa-powiedz czego żądałeś, chciałeś, o co się pokłóciliście powiedz o swoich uczuciach ( emotikony)
Chmurka błękitna-powiedz o swoich potrzebach, dlaczego tak się zachowałaś, po co potrzebujesz misia
6. Najbardziej lubię bawić się....– zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem obrazków przedstawiających zabawki- dzieci wybierają obrazek z ulubioną zabawką – wypowiedzi dzieci nt. ulubionej zabawy ( dzieci wypowiadają się nt czy lubią bawić się sami czy z kolegą/ami
7. Każde dziecko lubi zabawę- śpiewanie piosenki przy akompaniamencie płyty Cd.
8.Zakończenie-ewaluacja- termometr uczuć