Numer: 46426
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Majowa łąka - zabawy kreatywne, rozwijające myślenie twórcze i ekspresję dziecka

Scenariusz zajęć edukacyjnych
Prowadząca:
Temat: Majowa łąka-zabawy kreatywne, rozwijające myślenie twórcze i ekspresję dziecka
Cele ogóle:

- Rozwijanie spontanicznej ekspresji twórczej i myślenia dywergencyjnego dziecka
- Zgodne współdziałanie w sytuacjach zabawowych i zadaniowych

Cele operacyjne:

Dziecko:
- Rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące na łące
- Rozwiązuje zagadki słowne
- Rozpoznaje dźwięki z otoczenia przyrodniczego
- Układa zdania z rozsypani wyrazowej
- Wybiera dla siebie technikę plastyczną, działając w niej samodzielnie i twórczo
- Porządkuje miejsce pracy po zajęciach
- Wypowiada się na temat treści utworu (wiersza)
- Rozwija wyobraźnię
- Mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym
- Bierze udział w zabawach ruchowych
- Zgodnie współpracuje w grupie
- Wykonuje operacje umysłowe: abstrahowanie, porównywanie, przewidywanie następstw
Metody i techniki aktywizujące:
• kinezjologia Denisona,
• burza mózgów,
• analogia personalna-identyfikacja z wybranym przedmiotem np. wyobraź sobie ,że jesteś kroplą rosy..
• elaboracja-strategia zapamiętywania polegająca na dodawaniu nowych słów w kontekście wcześniej przyswojonej wiedzy( np .kwiat, żółty kwiat, żółty kwiat stoi w wazonie itp.)
• Pedagogika zabawy
• Wizualizacja- co by było gdyby...
Formy:
• indywidualna,
• praca w zespołach
• z całą grupą

Środki dydaktyczne: płyty CD, odtwarzacz, plansza z ilustracjami łąki, rozsypania wyrazowa, atlas motyli, korowe karteczki, piłka, tekst wiersza, farby, kartki, mazaki, kredki, kolorowy sznurek, emotikony, rysunek termometru do ewaluacji zajęć

Przebieg zajęcia:

1.Jakim jestem kolorem?- Integracja grupy- nauczyciel przykleja dzieciom karteczki w różnych kolorach. Każde dziecko spaceruje po Sali i próbuje odgadnąć jakim jest kolorem, zadając pytania innym dzieciom: np. czy jestem w kolorze słońca?, czy jestem w kolorze trawy? Nie może pytać czy jestem czerwony, czy zielony, jeśli odgadnie-przykleja sobie kartkę z przodu i pomaga innym dzieciom
2.Rozmowa z wykorzystaniem planszy przedstawiającej. łąkę- układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
3.Zagadki słuchowe-rozpoznawanie odgłosów mieszkańców łąki
4. Spacer po łące-kinezjologia edukacyjna- N. zaprasza dzieci na spacer po łące, dzieci maszerują w rytm muzyki, wykonując naprzemienne ruchy, prawą dłonią dotykają lewego kolana, a lewą prawego. Następnie rysują w powietrze motyle, kwiaty, biedronki, trawę, słońce.
5. .Motyle- rozmowa inspirowana treścią wiersza D. Gellner- Analogia personalna
–Gdzie mieszkały motyle, jak myślicie jak to jest być motylem?
-Co byście zrobili, gdybyście nagle zamienili się w motyle?,
-Czy wiersz opisuje prawdziwe zdarzenie?
-Co by było gdyby do sali wleciało dużo kolorowych motyli?
-Co by było gdyby się okazało że motyle potrafią mówić?
-Co by było gdyby motyle zabrały was na łąkę?

6.Dzieci leżą na dywanie i wyobrażają sobie, że znajdują się na łące i są; chmurką, kropelką rosy na trawie, motylem fruwającym po łące,
7.Zabawa słowna w kręgu z użyciem piłki. Trawa na łące jest..., Wiosenny wiatr jest..., Śłońce...., Co by było, gdyby przez cały dzień świeciło słońce?, Co by było gdyby wiosna do nas nie przyszła?, gdyby na świecie nie było ptaków i motyli?
8..Zabawa słowna-rodzinki słów-kolorowy jak...( motyl)-pracowity jak...(mrówka), powolny jak...(ślimak), pracowity jak...(mrówka)
9..Elaboracja-nauczyciel podaje słowa: stokrotka, motyl, pszczoła, tęcza, promyki
10.Żabki na łące- zabawa ruchowa z podziałem na 2 zespoły: N. wyznacza kolorowym sznurkiem staw, reszta podłogi to łąka. Dzieci dzielą się na 2 zespoły; żabki i bociany. Żaby na czworakach wychodzą ze stawu na łąkę, bociany podbiegają do nich machając rękami (skrzydłami). Skacząc na 1 nodze zaczynają łapać żaby. Mogą one uciekać do stawu, gdzie są bezpieczne. Schwytane żaby stają się bocianami.
11. Działania plastyczne do wyboru przez dzieci
 Różne zwierzaki na łące mieszkają, niech nas przedszkolaki chwilkę poszukają-jesteśmy łaciate, w kropki lub skrzydlate- dzieci otrzymują karty rysunki przedstawiające łąkę (drzewo, z rysunkami wielu par oczu umieszczonych w różnych miejscach dzieci dorysowują wg własnej inwencji sylwetki zwierząt, owadów.
 Gdybym był motylem to...- rysowanie/malowanie ( technika do wyboru)
12. Rozmowy indywidualne N. z dziećmi nt wykonanych prac plastycznych, omówienie prac.
13.Podsumowanie zajęć, TERMOMETR UCZUĆ-dzieci zaznaczają w odpowiednim miejscu na brystolu, na którym narysowany jest termometr, za pomocą emotikonów czy zajęcia się podobały.

D Gellner- Motyle

W atlasie motyli,
mieszkały motyle,
aż kiedyś uciekły
z atlasu i tyle
I wszędzie ich pełno
i więcej co chwile,
gdzie spojrzę,
gdzie zerknę,
tam siedzą motyle!
w fotelu na krzesłach,
w donicy z kwiatami
i każdy się pięknie
wachluje skrzydłami.
a jeden się nagle
przyczepił do taty.
i co? i mój tata
się zrobił skrzydlaty!
podskoczył do góry, ojej!
czy widzicie?
powiedział jak fajnie!
I siadł na suficie!
A teraz się grzecznie
zza lampy wychyla
i woła do mamy-To wina motyla!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.