SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Nauczyciel prowadzący:
Grupa wiekowa: 3 latki
Data:
TEMAT KOMPLEKSOWY: Moje zdrowie i bezpieczeństwo.
TEMAT DNIA: Mydło wszystko umyje.
CELE OGÓLNE
• rozwijanie postawy prozdrowotnej,
• propagowanie zdrowego stylu życia,
• rozwijanie umiejętności klasyfikowania.
CELE OPERACYJNE
Dziecko :
• wymienia przedmioty potrzebne do dbania o czystość,
• segreguje przedmioty według ich zastosowania,
• kształtuje umiejętność dopasowywania,
• kształtuje umiejętność szybkiej reakcji na sygnał,
• usprawnia małą motorykę,
• ćwiczy koncentrację uwagi i umiejętność słuchania.
METODY :
• słowna
• oglądowa
• czynna
• zajęcia praktyczne
FORMY :
• zbiorowa
• indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Piosenka, zagadki, nagranie muzyki do zabawy ruchowej, pacynki, przedmioty: ręcznik, gąbka, mydło, woda, ilustracja świnki, materiały do pracy plastycznej, instrumenty.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci.
2. Zabawa ruchowa Zgadnij, co robię? Dzieci przedstawiają swoim ciałem różne czynności higieniczne (np. mycie rąk, włosów, nóg).
3. Wprowadzenie do tematu - przedstawienie dzieciom świnki Krysi.
4. Rozmowa kierowana- Co świnka powinna zrobić?
5. Rozwiązywanie zagadek słownych o przyborach toaletowych:
„ Kolorowe i pachnące . Bardzo mocno się pieni. Szybko brudne raczki w czyste zamieni”- mydło.
„Wisi w łazience, wycierasz w niego nie tylko ręce”- ręcznik.
„Co to za przybór? Kto odgadnie? Codziennie zęby myje nam ładnie.” – szczoteczka.
„ Nie uda ci się sprzątanie, gdy mnie zabraknie w kranie”- woda.
6. Sylabizowanie poznanych wyrazów klaszcząc i skacząc (mydło, szczoteczka, ręcznik, woda).
7. Zabawa z kostką, prezentacja przyborów. Nauczyciel lub dziecko rzuca kostką, dzieci sprawdzają obrazek, odgadują co się na nim znajduje, nazywa odkryte przedmioty i prezentuje do czego służą.
8. Zabawy z gąbką
- przy piosence „Mydło wszystko umyje”.
-„Wielkoludy i Krasnoludki” spacerujemy z gąbką na głowie , gdy usłyszymy dźwięk trójkąta chodzimy jak krasnoludki w przysiadzie, jeśli usłyszymy dźwięk grzechotki chodzimy jak wielkoludy.
- „Zajączki w kapuście” - rozkładamy gąbki na dywanie, to będą nasze kapusty. Dzieci skaczą pomiędzy kapustami i przez nie.
9. Praca plastyczna- „Czyste, brudne”.
10. Podsumowanie i pożegnanie świnki Krysi.