Scenariusz zajęć
Grupa: czterolatki
Temat: Mleczna kraina
Cel ogólny:
•Utrwalenie poznanych wiadomości na temat walorów mleka i jego przetworów.
•Kształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Cele szczegółowe – dziecko:
•utrwala poznane wiadomości na temat mleka i jego przetworów,
•wykonuje zadania zgodnie z instrukcją nauczyciela,
•czerpie radość z uczestnictwa w zabawach.
Metody pracy:
•Słowne: rozmowa
•Czynne: stawianie dz. zadań do wykonania
Formy pracy:
•indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
•pytania do quizu, płyta CD z piosenką „Jedzie pociąg z daleka”, papierowa sylweta lokomotywy, pięć wagoników z symbolami stacji, zagadki o mleku ilustracje do nich, kartoniki z mlekiem, jogurty, sylwety krów i łat, kostka matematyczna, tacki, mleko w kartonikach dla każdego uczestnika, słomki, kubki, wyspy gimnastyczne, tekst wymyślony przez nauczyciela, duże sylwety zwierząt dających mleko, kącik z produktami mlecznymi.
Przebieg zajęć
1. Zabawa integracyjna na powitanie „Uśmiechy” – wszyscy stają w dużym kole i następuje powitanie przy muzyce.
Witanie się mimiką twarzy:
Uśmiech jak słońce do ciebie ślę,
jeśli mnie lubisz uśmiechnij się.
2. Wsiadamy do pociągu – zabawa przy piosence „Jedzie pociąg...”. Dzieci wyruszają pociągiem na wycieczkę do „Mlecznej krainy”. Papierowa sylweta lokomotywy z pięcioma wagonami leży na podłodze w centralnym miejscu. Na każdym wagonie naklejony jest symbol stacji, do której będziemy podróżować. Natomiast każda stacja ma swoją nazwę i zadania do wykonania. W różnych miejscach sali leżą rozłożone charakterystyczne elementy dla poszczególnych miejscowości, do których podróżujemy śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg”.
I STACJA – „Mleczne zagadkowo”
Dzieci wspólnie z nauczycielkami śpiewają piosenkę, którą słyszą z płyty, poruszając się w jej rytm. Dojechaliśmy do stacji „Mleczne zagadkowo”, dzieci oznajmiają to gwizdkiem – naśladując zawiadowcę stacji. Zadanie do wykonania dla dzieci: rozwiązać zagadki i wskazać odpowiednią ilustrację będącą jej rozwiązaniem.
* Dobre ma zwyczaje,
Mleko ludziom daje. (KROWA)
* Zwykle bywa w sklepie,
w kostkach sprzedawane.
Będzie nim pieczywo
w mig posmarowane. (MASŁO)
* Jest dziurawy, lecz tych dziurek
nigdy nie łatamy.
My kroimy go w plasterki
i z chlebem zjadamy. (SER)
* Jest białe i pyszne,
Krówka nam je daje,
Pij je już od rana
Zdrowy wtedy będziesz. (MLEKO)
Wyruszamy w dalszą podróż, dzieci dają sygnał gwizdkami.
II STACJA – Mleczni detektywi
Śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg” dojeżdżamy do stacji „Mleczni detektywi”, gdzie zadaniem dzieci jest znaleźć w określonym czasie ukryte w sali jogurty. Sygnał gwizdka świadczy o zakończonej zabawie na tej stacji i odjazd pociągu do następnej ze śpiewem.
III STACJA – Mleczni matematycy
Dzieci dojechały do następnego miejsca, które nazywa się „Mleczni matematycy”, gdzie znalazły sylwety czterech krów bez łat. Zadaniem dzieci jest przykleić krowom łaty. Ile łat trzeba przykleić poszczególnym krowom dzieci dowiedzą się poprzez rzuty kostką matematyczną. Gwizdem meldujemy wykonanie zadania i wyruszamy w dalszą drogę śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg”.
IV STACJA – Mleczni sportowcy
Dojechaliśmy do kolejnej stacji, gdzie czekają dwa trudne zadania. Na stacji „Mleczni sportowcy” dzieci muszą wykazać się zręcznością, sprytem i szybkością. Pierwsze zadanie polega na jak najszybszym przebiegnięciu slalomu niosąc na tacce mleko. Drugim zadaniem jest wypicie mleka z kubka przez słomkę w jak najkrótszym czasie. Zwycięzca tego zadania zostanie – „Mlecznym królem”. Wyruszamy w dalszą podróż, dzieci dają sygnał gwizdkami.
V STACJA – Mleczni mistrzowie
Dojechaliśmy do ostatniej stacji, gdzie zadaniem dzieci będzie rozpoznać prawdę od fałszu. Na stacji „Mleczni mistrzowie” dzieci muszą wykazać się swoją zdobytą wcześniej wiedzą o mleku i jego produktach. Nauczyciel czyta zdania, a dzieci jeśli usłyszą prawdę – klaszczą, natomiast jeśli usłyszą fałsz – muczą.
„Na zielonej łące pasą się zające. Krowy mają rogi. Mleko jest różowe. Produkty mleczne kupujemy w sklepie. Masłem smarujemy kotlety. Picie mleka jest zdrowe dla kości”.
Zakończenie.
Opuszczamy „Mleczną krainę” z postanowieniem, że „codziennie będziemy zjadać posiłki, w których są produkty mleczne”.
Opracowała: Magdalena Chełpa