Scenariusz zajęć w grupie 3-latków
TEMAT DNIA: Poznajemy zwierzęta z wiejskiego podwórka i ich potomstwo.
ILOŚĆ DZIECI: 25
CEL OGÓLNY: Poznanie nazw wybranych zwierząt hodowlanych i nazw ich potomstwa.
CEL WYCHOWAWCZY: Dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania (PP II.10).
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko:
- nazywa wybrane zwierzęta w gospodarstwie,
- stara się nazwać potomstwo zwierząt,
- klasyfikuje zwierzęta wg podanej cechy (dobiera w pary),
- rozpoznaje głosy zwierząt, potrafi rozwiązać zagadkę ortofoniczną,
- bierze udział w zabawie naśladowczej.
METODY:
- oglądowa: teatrzyk-prezentacja sceniczna,
- słowna: rozmowa kierowana,
- czynna: rozwiązywanie zadań (rozwiązywanie zagadek słuchowych, dobieranie w pary, zabawa naśladowcza).
FORMY PRACY:
- Grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- teatrzyk: sylwety zwierząt i ich potomstwo (krowa - ciele, świnia - prosie, owca - jagnię, kura - pisklę, klacz - źrebię, gęś- gąsiątko, pies - szczenię, a także sylwety: 1x kot, 1x gospodarz, 1x traktor), obrazki do klasyfikacji (krowa - cielę...itd), piórka, nagranie CD z odgłosami zwierząt, odtwarzacz CD, piosenki „Konik”, „Chodzimy jak zwierzęta” autor: J. Jabłońska; M. Derelgowski /płyta gimnastyczne figle muzyczne/; wiersz „Na wiejskim podwórku” autor S. Karaszewski.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanka muzyczna: „Wszyscy są, witam Was”.
2.Teatrzyk uzupełniony o tekst wiersza: Stanisław Karaszewski pt.: „Na wiejskim podwórku”.
Na podwórku dumne matki prowadzą swoje dziatki:
Krowa - łaciate cielątko,
Klacz - brązowe źrebiątko,
Owca - kudłate jagniątko,
Świnka - różowe prosiątko,
Kurka - pierzaste kurczątko,
Gąska - puchate gąsiątko,
Każda prowadzi swoje dzieciątko.
Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka. Tak się bardzo wystraszyły, że aż dzieci pogubiły.
Krowa - łaciate cielątko,
Klacz - brązowe źrebiątko,
Owca - kudłate jagniątko,
Świnka - różowe prosiątko,
Kurka - pierzaste kurczątko,
Gąska - puchate gąsiątko,
Każda zgubiła swoje dzieciątko.
Wtem gospodarz, na traktorze wjechał prosto na podwórze. Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamkną Burka do komórki.
Lamentują biedne mamy: „Co my teraz zrobić mamy?”.
Krowa woła dziecię swoje: mmmuuu....
Wtem z kryjówek wyszły dzieci, odnalazły swoje mamy.
Krowę - łaciate cielątko,
Klacz - brązowe źrebiątko,
Owcę - kudłate jagniątko,
Świnkę - różowe prosiątko,
Kurkę - pierzaste kurczątko,
Gąskę- puchate gąsiątko,
Znalazły mamę każde dzieciątko!
3.Rozmowa kierowana pytaniami.
•Jakie zwierzęta mieszkały na wiejskim podwórku?
•Kto wystraszył zwierzęta w gospodarstwie?
•Co się stało z dziećmi, każdej mamusi?
•Jak się czuły mamusie kiedy zostały same bez dzieci?
•A czy mamusie odnalazły swoje dzieci?
•Jak nazywa się dziecko każdego ze zwierząt?
Krowa - cielę.
Owca - jagnię.
Świnia - prosię.
Kura - kurczątko.
Klacz - źrebię.
Gęś - gąsiątko.
Posłuchajcie jak wołały mamusie swoje dzieci.
4.Zagadki słuchowe: odsłuchanie odgłosów zwierząt w zagrodzie.
5.Ćwiczenia klasyfikacyjne wg cechy: dobieranie w pary zwierząt z potomstwem.
6.Zabawa naśladowcza: „Chodzimy jak zwierzęta” (CD gimnastyczne figle muzyczne).
7.Zabawa bieżna: „Konik” (CD gimnastyczne figle muzyczne).
8.Zakończenie: ćwiczenia oddechowe: „Dmuchamy piórka, które zgubiła kurka”.