Scenariusz zajęcia z dnia 26.04.2021 r.
1. Nauczyciel prowadzący: Emilia Bogucka
2. Wiek dzieci: Trzylatki.
3. Data prowadzonych zajęć: 26.04.2021 r.
4. Treści programowe:
- rozwijanie logicznego myślenia,
- wdrażanie do obdarzania uwagą dzieci i dorosłych,
- klasyfikowanie przedmiotów ze względu na określoną cechę.
5. Rodzaj zajęcia edukacyjnego: aktywność poznawcza.
6. Temat zajęcia: Co do czego pasuje? – zabawa klasyfikacyjna
7. Cele ogólne:
- rozwijanie logicznego myślenia podczas klasyfikowania i segregowania przedmiotów,
- dobieranie elementów pasujących do siebie,
- wdrażanie do obdarzania uwagą dzieci i dorosłych,
- wdrażanie do uważnego słuchania, wykonywania poleceń nauczyciela.
8. Cele operacyjne:
Dziecko:
- stara się klasyfikować przedmioty wedle własnych możliwości,
- określa przynależność przedmiotów,
- stara się uzasadnić dlaczego niektóre przedmioty nie pasują do pozostałych,
- rozwija koncentrację uwagi na zajęciach dydaktycznych,
- przestrzega zasad zachowania podczas zajęć edukacyjnych.
9. Metody pracy: słowne, czynne, oglądowe, praktyczne – uczenie się przez działanie, aktywizujące.
10. Forma organizacyjna: z całą grupą, indywidualna.
11. Środki dydaktyczne: przedmioty np. zabawki, klocki, zwierzątka, przedmioty z łazienki, przybory kuchenne, ubrania, przybory plastyczne.
12. Przebieg zajęcia.
WSTĘP:
1. Rozpoczęcie zajęć piosenką „Wszyscy są, witam Was...”
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi różne przedmioty i dzieli je na stosy (np. rzeczy do ubrania, przedmioty z łazienki, przybory plastyczne, klocki itp.). W każdym stosie umieszcza przedmiot, który nie pasuje do pozostałych (np. w stosie z ubraniami znajduje się klocek). Zadaniem dzieci jest wskazanie przedmiotu, który nie pasuje i określenie dlaczego.
2. Nauczyciel robi na dywanie „bałagan” – miesza ze sobą wiele przedmiotów, które powinny znajdować się w różnych miejscach w sali. Prosi dzieci o pomoc w porządkach. Spośród rozłożonych rzeczy chętne dzieci wybierają pasujące do siebie i zanoszą we właściwe miejsce w sali (klocki- kącik klocków, przybory plastyczne – kącik plastyczny, przybory kuchenne do zabawy – kącik lalek i kuchni, narzędzia – kącik konstruktorski...)
ZAKOŃCZENIE
1. Zabawa ruchowa z elementem orientacyjno – porządkowym „Figurki i posągi”.
2. Podziękowanie za udział w zajęciu.