SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data: 18.03.2021 r.
Grupa wiekowa: 2,5-3-latki
Prowadząca: mgr Justyna Bulka
Tematyka kompleksowa: Szukamy wiosny
Temat dnia: „Wiosenne rytmy” – zabawa matematyczna z wykorzystaniem metody E.Gruszczyk-Kolczyńskiej.
Dominujące obszary edukacyjne (zgodnie z Podstawa programową):
- układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy;
- odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie.
Główne treści programowe:
Aktywność poznawcza (edukacja matematyczna):
- zauważanie rytmów np. w ułożonym materiale przyrodniczym, mozaice geometrycznej, w klockach.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności dostrzegania rytmów w ułożonym materiale,
- wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich.
Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
- skupić swoją uwagę na rytmach,
- dostrzec powtarzające się elementy w ułożonym szeregu,
- kontynuować zaproponowany rytm z wykorzystaniem sylwet wiosennych kwiatów (krokus,
przebiśnieg),
- samodzielnie rozwiązać proste zagadki słowne na temat wiosennych kwiatów ( krokus,
przebiśnieg),
- naśladować ruchy i gesty nauczyciela,
- odtworzyć ułożony rytm za pomocą ruchów ciała,
- poprawnie wykonywać proste polecenia nauczyciela,
- uczestniczyć we wspólnej zabawie.
Metoda: słowna, pokazowa, czynna (elementy metody E.Gruszczyk Kolczyńskiej)
Formy: praca grupowa oraz indywidualna
Literatura:
1. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci „Nasze Przedszkole” W. Żaby- Żabińskiej i M. Kwaśniewskiej
2. G. Strzeboński„Zagadki dla dzieci”.
3.Dziecięca matematyka. E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska
Przebieg:
1.„Wiosenne przebudzenie” – zabawa ruchowa z elementem orientacyjno-porządkowym.
Dzieci tańczą przy muzyce, gdy muzyka cichnie słuchają polecenia nauczyciela. Na hasło słonko – dzieci wznoszą ręce w górę, na hasło krople – naśladują padanie deszczu, na hasło kwiat – obracają się wokół własnej osi.
2.„Zwiastuny wiosny” – rozwiązywanie zagadek słownych przy wykorzystaniu ilustracji.
Nauczyciel czyta zagadki o wiosennych kwiatach. Chętne dziecko, które wie o jakim kwiatku jest mowa podnosi rękę – odpowiada i próbuje wskazać odpowiedni kwiat na ilustracji.
,,Jeszcze wszystko uśpione,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija i
mówi o wiośnie (przebiśnieg)
,,Na górskiej polance
zakwitam co roku
Rosnę też w ogródku
nazywam się ... (krokus)
3.„Wiosenne rytmy”- zabawa matematyczna z wykorzystaniem metody E.Gruszczyk-Kolczyńskiej:
- Nauczyciel układa na dywanie prosty rytm z wykorzystaniem sylwet wiosennych kwiatów: krokusa, przebiśniegu i zwraca się do dzieci: ,,Obserwujcie: krokus, przebiśnieg, krokus, przebiśnieg, krokus, przebiśnieg, a następnie układajcie dalej ...”
- Odczytywanie i samodzielne kontynuowanie przez dzieci rytmu zaproponowanego przez nauczyciela
- Wysłuchiwanie i dostrzeganie regularności: układanie wspólnie z dziećmi na dywanie prostego rytmu z wykorzystaniem sylwet wiosennych kwiatów: krokusa, przebiśniegu. Następnie każdemu rodzajowi kwiatka należy przypisać określony ruch np. przebiśnieg – klaśnięcie w dłonie, krokus – uderzenie dłońmi o kolana. Próby odtwarzania ułożonego rytmu za pomocą odpowiednich ruchów ciała.
4. ,,Kwiatki na rabatkach”– ćwiczenie matematyczne
(karta pracy).
Dzieci otrzymują pasek papieru (grządka), na którym przyklejone są kwiatki w odpowiednich sekwencjach (np. kwiat żółty – kwiat niebieski- kwiat żółty). Nauczyciel wyjaśnia, że ogrodnik zaczął sadzić kwiatki na swojej grządce w określonej kolejności. Niestety przyszła wiosenna burza i musiał przerwać swoje prace w ogródku. Prosi dzieci, aby pomogły mu dokończyć sadzenie kwiatków zachowując przy tym odpowiedni rytm. Samodzielne kontynuowanie przez dzieci zaproponowanego rytmu.