Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy 4
Temat : Moja Konstytucja
1.Główne zagadnienia lekcji:
Pojęcie Konstytucji
Pojęcie demokracji
Pojęcie patriotyzmu
2.Cele lekcji
Kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów klas młodszych.
Przybliżanie historii kraju .
Uwrażliwienie dzieci na pojęcie demokracji oraz związanej z tym odpowiedzialności i wrażliwością na potrzeby i poglądy innych.
Wskazanie konieczności stosowania się do podstawowych praw i obowiązków również w życiu codziennym
Rozwinięcie świadomości i wiedzy uczniów dotyczącej historii kraju oraz nauki jaka z niej płynie.
3.Czas trwania zajęć – 45 minut
4.Metody pracy
- wykład,
-dyskusja,
-praca w grupach,
-burza mózgów.
5. Materiały
Pogadanka przygotowana przez nauczyciela i będąca wprowadzeniem do tematyki zajęć.
Kartki papieru
Przybory piśmiennicze
Zdjęcia/wydruki
Materiały audiowizualne ze strony Zamku Królewskiego w Warszawie zamieszczone na:
https://www.youtube.com/channel/UCJmUD7hkl_eXKYELMljE58w
6.Przebieg lekcji
a)Czynności organizacyjne i przedstawienie uczniom tematu oraz celu zajęć.
b)Uczniowie w formie dyskusji definiują czym jest patriotyzm oraz demokracja.
c)Nauczyciel w formie pogadanki przedstawia krótko historię Konstytucji 3 Maja ze wsparciem audiowizualnym wskazanych powyżej materiałów.
d)Uczniowie pracując w grupach odpowiadają na pytania , które otrzymują od nauczyciela na karteczkach np.: Czy konstytucja jest ważna w naszym życiu? Czy konstytucja jest potrzebna? Czy warto przestrzegać zasad ?
e)Uczniowie dzielą się swoimi odpowiedziami i toczą dyskusję.
f)Następnie otrzymują kartki papieru oraz inne materiały piśmiennicze i na podstawie wyrażonych wcześniej opinii oraz informacji o konstytucji tworzą hasło odnoszące się do roli konstytucji, jej wagi i historii.
g)Uczniowie prezentują swoje hasła. Jeśli istnieje taka możliwość utworzone hasła uczniowie mogą opracować plastycznie na kolejnych lekcjach i przygotować wystawę prac.
h)Zakończenie i podsumowanie zajęć.