Cele główne zajęcia:
• przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem angielskim
• budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków na dalszych etapach edukacyjnych
• wykorzystanie narzędzi TIK w celu zwiększenia poziomu zaangażowania dzieci
Cele szczegółowe zajęcia:
Dziecko:
• rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje w języku angielskim
• rozumie bardzo proste polecenia w języku angielskim i reaguje na nie
• ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową
Formy pracy:
• praca z całą grupą
• praca indywidualna
• praca w grupach
Metody:
• Metoda Reagowania Całym Ciałem (TPR)
• Metoda naturalna (The Natural Approach)
• Metoda audiowizualna
Środki i pomoce dydaktyczne:
• odtwarzacz CD
• pendrive z muzyką i zagadkami dźwiękowymi
• laptop
• głośniki
• Magiczny Dywan
• karty obrazkowe
Literatura:
Netografia:
www.supersimplelearning.com
www.thesingingwalrus.tv
www.youtube.com
Przebieg zajęcia (lub załączony scenariusz zajęcia)
1. „Hello, how are you?”, „Make a circle” – piosenki na powitanie
2. Jaka to emocja?
Nauczyciel kolejno pokazuje dzieciom ilustracje z twarzami prezentującymi różne emocje. Zadaniem dzieci jest ich nazwanie. Następnie na prośbę nauczyciela, dzieci starają się pokazać wskazaną przez nauczyciela emocję.
3. Zagadki dźwiękowe
Nauczyciel włącza na laptopie zagadki dźwiękowe. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jakiej emocji dotyczy wysłuchana zagadka.
3. „If you are happy”
Nauczyciel włącza piosenkę na odtwarzaczu. Dzieci śpiewają ją wraz z nim, ilustrując ruchem jej tekst.
4. „Minkowa plansza” - gra na Magicznym Dywanie
Przed rozpoczęciem, nauczyciel przypomina zasady obowiązujące w trakcie korzystania z Magicznego Dywanu oraz dzieli dzieci na trzy zespoły.
Minkowa plansza – gra zespołowa. Jej celem jest odczarowanie smutnych i groźnych minek i zamienienie ich na szczęśliwe poprzez wykonanie na nie skoku. Grę rozpoczyna zespół wskazany przez nauczyciela. Po jego wykonaniu gra kolejny zespół i tak do momentu, aż każda drużyna weźmie udział w grze.
5. Ewaluacja zajęć
Na dywanie leżą dwa okręgi – jeden z wesołą, a drugi ze smutną minką. Zadaniem dzieci jest wejście do okręgu, który odzwierciedla ich emocje po skończonych zajęciach.
6. „Bye, bye, goodbye” – piosenka na pożegnanie