Numer: 46379
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Soki i napoje, w których ukrywa się cukier

Scenariusz zajęć

Temat: Soki i napoje w których ukrywa się cukier
Grupa: 3 latki
Prowadzący: Katarzyna Rogala
Czas: 20min

Cel główny:
• Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych na przykładzie zawartości cukru w napojach dla dzieci”
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Wiadomości:
• rozwiązuje poprawnie zagadkę
• wie, skąd się bierze cukier
• zna różnego rodzaju cukry i jego zamienniki;
• wie, w jakich produktach znajduje się cukier
• potrafi wyciągnąć wnioski
• rozumie szkodliwy wpływ nadmiaru spożywanego cukru
• bierze czynny udział w komponowaniu tablicy edukacyjnej „Ile cukru jest w ...
• rozumie potrzebę picia czystej, niesłodzonej wody;
• rozróżnia napoje zdrowe i niezdrowe

Umiejętności:
• Wypowiada się na dany temat
• Stosuje określenia zdrowy, niezdrowy
• Rozwija umiejętności podejmowania dobrych decyzji dt. swojego zdrowia
• Współdziała z rówieśnikami
• Bierze udział w zabawie ruchowej
• Wykonuje tablicę demonstracyjną
Postawy:
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach
• Podejmuje działania w celu osiągnięcia sukcesu

Metody:
Metody czynne:
• Metoda zadań stawianych dziecku
• Samodzielnych doświadczeń
Metody oglądowe:
• Przedstawienie sylwet owoców i warzyw? Opakowań po napojach
Metody słowne
• Rozmowa, zagadka, objaśnienie, instrukcja

Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa

Środki dydaktyczne:
Płyta CD, magnetofon, cukier sypki, brązowy, cukier puder, słodzik, ilustracje buraków cukrowych , trzciny cukrowej, dzbanek z ciepłą wodą, ilustracje, waga elektroniczna, łyżka, woreczki strunowe, brystol, marker, butelki po napojach i wodzie.

Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Powitanie dzieci piosenką „Na powitanie”.
Witam chłopców i dziewczynki
Już robimy miłe minki
I za rączki się chwytamy
Niski ukłon wam składamy- 3x

-śpiewanie i ilustrowanie piosenki ruchem

Przypomnienie zasad uczestnictwa w zajęciach.

Nauczyciel prosi dzieci , by wysłuchały zagadki i udzieliły na nią odpowiedzi:

Bieluteńki niczym śnieżek,
słodki niesłychanie,
dodawany do herbaty
tuż przed zamieszaniem.

Faza realizacyjna:
1. Jak wygląda i skąd się bierze cukier ?
Dzieci opisują wygląd cukru, nauczyciel tłumaczy, że cukier produkowany jest z buraków cukrowych oraz trzciny cukrowej- pokazuje ilustracje.

2. Pod jaką postacią ukrywa się cukier?
Nauczyciel pyta dzieci czy oprócz tradycyjnego białego cukru występuje on jeszcze pod inną postacią?
N. prezentuje różnego rodzaju cukier (biały rafinowany, cukier puder, cukier trzcinowy, słodziki). Tłumaczy, że cukier w różnych produktach znajduje się w różnej postaci.
Uświadamia dzieciom, że występuje on w wielu produktach ,nie tylko w słodyczach, ale również w wędlinach , parówkach, pieczywie, płatkach śniadaniowych, ketchupie, napojach a nawet w lekarstwach..... niestety nie widać go.

3. Gdzie schował się cukier?- doświadczenie
- nauczyciel prosi dziecko aby wsypało 3ł cukru do dzbanka z ciepłą wodą, następnie prosi o dokładne wymieszanie, następnie pyta dzieci:
Co się stało z cukrem? (Rozpuścił się, zniknął z oczu) N. tłumaczy, ze cukier nadal jest w dzbanku, pomimo tego, że go nie widać.

4. „Znikamy”- zabawa ruchowa
Dzieci zamieniają się w rozpuszczający się cukier. Na sygnał nauczyciela kręcą się do okola i opadają na ziemię N. pyta: wiadć nas? Czy znikliśmy? Zabawa powtarzana kilkukrotnie.

5. Jak cukier wpływa na nasze zdrowie? Burza mózgów
Dzieci wypowiadają się na temat szkodliwości cukru na organizm człowieka
Prezentuje fotografię z podpisami do czego prowadzi nadmierne spożywanie cukru (otyłość, próchnica, brak odporności, nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji)
Cukier bardzo ciężko jest całkowicie usunąć z naszej diety, jednak należy pamiętać aby zachować umiar i zdrowy rozsądek w jego stosowaniu .

Faza ewaluacyjna

6. „W poszukiwaniu ukrytego cukru”. Doświadczenie
Nauczyciel prezentuje różnego rodzaju napoje (Opakowania) chętnie spożywane przez dzieci.
Prosi, by wybrane dziecko odnalazło etykietę z ilością cukru zawartego w napoju -nauczyciel odczytuje ilość.
Dziecko wspólnie z nauczycielem odmierza taką samą ilość cukru przy pomocy wagi elektrycznej i przykleja woreczek do brystolu pod opakowaniem napoju.
Kolejne dzieci wspólnie z nauczycielem komponują tablicę edukacyjną pt. „Ile cukru jest w...”;
Ewaluacja
7. Nasza tablica –podsumowanie
Nauczyciel prosi dzieci o wyciągnięcie wniosków po doświadczeniu zadając im pytania: -Skoro wiemy, że cukier jest szkodliwy to czy zgromadzone tu napoje są zdrowe ?
-Czy znacie jakiś zdrowy napój, który nie zawiera cukru? (woda)
Podziękowanie za udział w zajęciach
Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział oraz ich zaangażowanie. Prosi aby dzieci , którym podobały się zajęcia pomachały, a którym się nie podobały zrobiły smutną minę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.