SCENARIUSZ LEKCJI
Kształcenie na odległość
Poziom: klasa V szkoła podstawowa, 3 godz. języka angielskiego tygodniowo
Czas trwania jednostki lekcyjnej: ok. 45 min.
Temat: Powtórzenie i utrwalenie materiału przed sprawdzianem z rozdziału 6.
Cele lekcji:
Cel główny:
-utrwalenie nazw produktów spożywczych;
-utrwalenie pojęcia rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych;
-utrwalenie przedimków nieokreślonych a/an, some, any;
- utrwalenie pytań o ilość how much i how many;
- doskonalenie sprawności zamawiania jedzenia w restauracji w języku angielskim;
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- nazwać różne produkty spożywcze;
- rozróżnić między rzeczownikami policzalnymi i niepoliczalnymi;
- poprawnie używać pytań how much i how many;
- zamówić jedzenie w restauracji;
Materiały dydaktyczne:
- Laptop wyposażony w głośnik, słuchawki i mikrofon;
- podręcznik Team Up Plus dla klasy V w postaci e-booka;
- ćwiczenia team Up Plus dla klasy V w wersji online;
- karty obrazkowe typu flashcards;
- zeszyt;
Metody i formy pracy :
1. Metody: burza mózgów, komunikacyjna, praktyczna- ćwiczenia;
2. Formy pracy: indywidualna, na forum, na czacie.
PRZEBIEG LEKCJI CZAS
ETAPY LEKCJI:
Czynności wstępne:
-czynności organizacyjne;
-sprawdzenie listy obecności;
-podanie tematu;
- sprawdzenie zadania domowego;
- zadanie rozgrzewkowe: opisanie pogody za oknem;
Czas:3 min.
Utrwalenie materiału:
- nauczyciel prezentując przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną związaną z liczebnikami policzalnymi i niepoliczalnymi utrwala zagadnienia gramatyczne i leksykalne z uczniami,
- zabawa językowa „Slowly- quickly”
- wykonanie ćwiczenia 1 ze strony 75 w podręczniku- uczniowie nazywają ilustracje w języku angielskim, odpowiedzi podają na czacie spotkania;
Czas: 15 min.
Doskonalenie materiału:
- uczniowie wraz z nauczycielem omawiają zadanie 2 – wykonują zadanie ustnie, nauczyciel używając podręcznika interaktywnego łączy w pary słowa;
- uczniowie powtarzają za nauczycielem pary słów;
Czas: 10 min
-chętni uczniowie na podstawie podanego przykładu przypominają zastosowanie przedimków nieokreślonych a/an, some i any, nauczyciel naprowadza uczniów na poprawne odpowiedzi, jeśli istnieje potrzeba, przypomina reguły;
- uczniowie indywidualnie wykonują ćw. 4 i 5 str. 75;
- wspólnie na forum i czacie spotkanie zostają sprawdzone rozwiązania zadnia 4 i 5.
- chętni uczniowie odczytują pytania z zadania 6, str. 75; uczniowie zapisują swoje propozycje odpowiedzi na czacie spotkania, nauczyciel koryguje błędne odpowiedzi;
Czas: 15 min
Podsumowanie lekcji:
- nauczyciel tłumaczy uczniom polecenie i treść zadania domowego ( zeszyt ćwiczeń zad. 5 str. 34 ) Czas: 2 min