Scenariusz zajęć obserwowanych przez Dyrektora
w grupie II dzieci 4-letnich „Jeżyki”
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
w dniu 22.04.2021 r.
Cel obserwacji: Sposoby indywidualizacji nauczania w toku zajęć matematycznych
Temat: „Jeżyk Jaś zaprasza w podróż pociągiem matematycznym”
Grupa: „Jeżyki” 4-latki
Podstawa Programowa wychowania przedszkolnego:
I/4,5,7,9
II/2,7,8
III/ 4,5,7,8,9
IV/ 1,2,5,6,7,9,12,14,15
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych płaskich
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów
- Rozwijanie umiejętności liczenia
- Rozwijanie logicznego myślenia
- Dostosowanie stopnia trudności zadań do możliwości dziecka
Cele szczegółowe:
- przestrzeganie zasad obowiązujących w grupie
- rozpoznawanie figur geometrycznych
- klasyfikowanie figur geometrycznych
- układanie rytmów z figur geometrycznych, dostrzeganie powtarzalności układów
- rozpoznawanie kolorów
- uczestniczenie w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczycielkę
- interpretowanie muzyki ruchem
- śpiewanie piosenek z dziecięcego repertuaru
- określanie kierunków w przestrzeni
- rozpoznawanie informacji przedstawionych w formie obrazka/symbolu
- rozwijanie kreatywności i wyobraźni
Metody pracy:
Czynne - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zabaw utrwalających
Słowne- opowiadanie, rozmowa
Oglądowe- obrazki, symbole, figury
Formy pracy:
Indywidualna, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką, plansza pociągu z wagonami, koszyki z zadaniami do wykonania, bilety (figury geometryczne w różnych kolorach), figury geometryczne i obrazki z kształtami, wiatrak matematyczny, liczmany, obrazki ze zwierzętami i figurami, gwizdek, czapka konduktora, dywaniki, pudełko z niespodzianką, (medale, słodkości), buki wesołe-smutne .
Przebieg zajęć:
1.Podróż jeżyka Jasia
Jeżyk Jaś bardzo lubi podróżować, latał samolotem, jeździł autem, autobusem, rowerem, ale jeszcze nigdy jeżyk nie podróżował pociągiem a słyszał, że to wspaniała przygoda. Tym bardziej, że to jest niezwykły pociąg, bo pociąg matematyczny. Jeżyk postanowił kupić bilet na pociąg matematyczny i zaprosić Was do wspólnej podróży, pełniej zabaw z figurami geometrycznymi. Przygotował nawet dla Was bilety. Podczas dzisiejszej podróży wspólnie z jeżykiem Jasiem utrwalicie figury geometryczne, będziecie rozpoznawać kształty, utrwalicie kolory, będziecie doskonalić umiejętność liczenia a także jeżyk będzie chciał zobaczyć, czy rozpoznajecie prawą i lewą stronę ciała. Dzieci otrzymują figury, nazywają swoją figurę.
2. „Pociąg ”- zabawa ruchowo-muzyczna wg M. Tomaszewskiej. Dzieci stają w szeregu (tworząc pociąg) , poruszają się przy muzyce, dostrzegają zmiany charakteru muzyki- dynamikę i tempo , wyrażając muzykę ruchem, śpiewają piosenkę
3. „Kształty”
Dzieci liczą wagoniki pociągu, jedno z dzieci otwiera pierwszy wagonik i wyjmuje zadanie do wykonania. Co znajduje się w pierwszym wagoniku? Każde dziecko wybiera sobie obrazek w określonym kształcie, zadaniem jest klasyfikacja obrazków wg. kształtu (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt, owal) i dopasowanie do właściwej figury.
4. „Maszynista zuch”-zabawa ruchowa
Wsiadamy do pociągu i ruszamy w dalszą podróż. Dzieci poruszają się w rytmie muzyki, interpretują muzykę ruchem, śpiewają piosenkę.
5. „Jakie to zwierzę?”- układanie rytmów z figur geometrycznych, słuchanie dźwięków /odgłosów zwierząt
Chętne dziecko wyjmuje kolejne zadanie, które pasuje do wagonika . Nauczycielka zaprasza do uważnego słuchania dźwięków zwierząt, które znajdują się w kolejnym wagoniku. Dzieci odszukują obrazki zwierząt na dywanie i układają je na swoich dywanikach. Następnie odczytują wspólnie z nauczycielką utworzony rytm.
6. „Pociąg pospieszny” –zabawa ruchowa przy muzyce M. Tomaszewskiej
Wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej . Dzieci poruszają się w rytmie muzyki, interpretują muzykę ruchem, śpiewają piosenkę.
7. „Liczymy na wiatraku matematycznym”
Dziecko pokazuje ostatni wagonik i wyjmuje zadanie z odpowiedniego koszyczka. W wagoniku znajduje się wiatrak matematyczny. Jeżyk jest bardzo ciekawy do czego służy ten kolorowy jak tęcza wiatrak? Dzieci chwytają jedną szarfę, w kolorze jaki mają na bilecie i siadają na dywanie. Otrzymują kopertę, na której znajduje się kształt taki sam jak na szarfie wiatraka. Wyjmują kształty z koperty i układają je na szarfie , następnie liczą wszystkie.
8. „Pociąg” zabawa ruchowa przy muzyce wg. Klanze
Nasza podróż z Jeżykiem Jasiem dobiega już końca, wsiadamy do pociągu i wracamy do przedszkola, bo tam wspólnie z jeżykiem zobaczymy czego na dzisiejszych zajęciach się nauczyliście.
9. „Geometryczny obrazek” – ewaluacja
-Co dziś na zajęciach robiliście?
Ułóżcie z wybranych przez Was figur geometrycznych rakietę, to pojazd, którym jeżyk chce wyruszyć w kolejną podróż, jak spodobają mu się Wasze rakiety, to może zabierze nas w kolejną podróż, tym razem rakietą, na inną planetę.
-Jakie figury wybrałeś?
-Jakie mają kolory?
-Policz ile ich jest?
10. Nagrody
Która z zabaw najbardziej Wam się podobała i dlaczego? Wybierzcie odpowiednią buźkę. Jeżyk zostawił dla Was niespodzianki. Wręczenie medali i słodkości.
Opracowała:
Joanna Wojciechowicz