SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PROWADZĄCA:
TEMAT: Karmnik dla ptaków pełen ziaren przysmaków.
DATA:
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie wszechstronnej aktywności dziecka w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
-kształtowanie wrażliwości przyrodniczej,
-rozwijanie indywidualizacji.
CELE OPERACYJNE:
Dzieci będą:
- oglądały pokaz zdjęć karmnika i ptaków,
- ćwiczyły poprawność toru oddechowego,
- słuchały wiersza „Ptasia Stołówka” B. Formy,
- odpowiadały na pytania do wiersza
- uczestniczyły w zabawie ruchowej,
- wykonywały pracę plastyczną, zgodnie z instrukcją nauczyciela,
- ćwiczyły motorykę małą podczas zabawy paluszkowej,
- czerpały radość z różnych aktywności na zajęciach.
METODY:
- czynne (zadań stawianych dziecku, kierowania aktywnością),
- oglądowe (pokaz zdjęć)
- słowne (wiersz, rozmowa, odpowiadanie na pytania, objaśnienia).
FORMY:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- zespołowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- komputer, rzutnik, ekran, zdjęcia, tablice, kartki, prostokąty, trójkąty, kleje, piórka.
PRZEBIEG:
1. Powitanie piosenką:
„Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty, raz dwa trzy”.
2. „Karmnik” – wprowadzenie w temat zajęć.
Demonstracja zdjęć karmnika oraz plansz i zdjęć ptaków, które mogą przylecieć do karmnika.
3. „Ptasie piórka”- Ćwiczenie oddechowe
Dzieci trzymają na dłoni piórka. Nabierają powietrze noskiem i wypuszczają ustami, dmuchając na piórko tak aby spadło na podłogę.
4. Wysłuchanie wiersza B. Formy „Ptasia stołówka”:
„Ptasia stołówka”
Przyleciała chuda wrona
i stado wróbelków.
Stuku, puku w okieneczko
pod rzędem sopelków.
Mamo, mamo, daj mi kaszy,
okruszków, słoninki.
Zrobię zaraz stołóweczkę
dla ptasiej rodzinki.
Już za oknem jest wesoło,
a dziobków stukanie
mówi: stuk, puk,
dziękujemy i tobie i mamie.
3. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza, odpowiadanie na pytania związane z treścią wiersza:
-Jakie ptaszki przyleciały do okienka?
-Dlaczego?
-Czym możemy dokarmiać ptaki zimą?
-Dlaczego ważne jest dokarmianie ptaków?
4. Zabawa ruchowa pobudzająco- hamująca "Głodne ptaszki" (op. wł)
Dzieci biegając po sali naśladują małe, głodne ptaszki. Na znak nauczyciela (uderzenie w bębenek) zbiegają się do karmnika (rozrzuconych po sali szarf) kucają i palcem naśladują dziobanie ziaren.
6. Praca plastyczna „KARMNIK”. Dzieci otrzymują zestaw pomocy: kartkę, klej, szalon ptaka, cztery prostokąty, różnej wielkości oraz trójkąt. Przyklejają elementy karmnika zgodnie z instrukcją nauczyciela.
7. „Sroczka Kaszkę warzyła”- zabawa paluszkowa
Sroczka kaszkę warzyła
dzieci swoje karmiła
Temu dała na łyżeczce
Temu dała na miseczce
Temu dała na spodeczku
Temu dała w kubeczku
A dla tego nic nie miała
Frrrrr! Po więcej poleciała
8. Podsumowanie zajęć.