X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4635
Przesłano:

Bohaterowie Kubusia Puchatka - konkurs czytelniczy

SCENARIUSZ KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ „Bohaterowie Kubusia Puchatka”

CELE:
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.

DYDAKTYCZNE:
Utrwalenie wiadomości o bohaterach książki A.A. Milne „ Kubuś Puchatek”.
Zapoznanie z fragmentami książki A.A. Milne „Chatka Puchatka”.
Utrwalenie nazwiska autora oraz podstawowych faktów z jego życiorysu.
Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, wykreślanek, puzzli,
Wyszukiwanie różnic w podobnych obrazkach.
Układanie podpisów pod historyjkami obrazkowymi.
Głośne czytanie cytatów z książki oraz sentencji i złotych myśli z niej wybranych.

WYCHOWAWCZE:
Kształcenie umiejętności:
pracy w grupach;
dostosowywania się do reguł gry;
prawidłowej rywalizacji;

METODY: Aktywizujące – gry i zabawy dydaktyczne.
FORMY: Indywidualna i grupowa

PRZEBIEG:

1. Powitanie i omówienie, na czym będą polegały dzisiejsze zajęcia.
2. Przypomnienie autora oraz tytułu książki, którą dzieci miały czytaną na poprzednich zajęciach.
3. Wysłuchanie fragmentu „Chatki Puchatka” jako zachęty do poznania dalszych losów bohaterów „Kubusia Puchatka”.
4. Podział uczestników na 4 grupy – losowanie znaczków z podobiznami czterech bohaterów „ Kubusia Puchatka” ( Kubusia, Tygryska, Królika, Kłapouchy)
5. Zaproponowanie gry planszowej, w której pionkami są uczestnicy.
6. Zapoznanie uczestników z regułami gry.
7. Zabawa, – dzięki której utrwalamy znajomość bohaterów z książki „ Kubuś Puchatek” oraz faktów z życia autora (krzyżówka, rebusy, wykreślani, puzzle itp.)
8. Nagrodzenie zwycięzców.
9. Zaproponowanie małego „ Conieco” wszystkim uczestnikom.
10. Złożenie rekwizytów potrzebnych do zabawy.
11. Pożegnanie.

REGUŁY GRY „Kubuś Puchatek”

1. Grę rozpoczyna drużyna, która jako pierwsza wyrzuci 6 na kostce. Przedstawiciel drużyny, wybrany jako pionek ustawia się na start.( w czasie gry pionka można zmieniać)
2. Następny rzut kostką mówi o ile pól pionek przesuwa się do przodu.
3. Jeżeli drużyna stanie na jednym z oznaczonych pól (kolorem, ilustracją bądź przedmiotem), aby pozostać na tym miejscu musi wykonać podane przez prowadzącego zadanie.
4. Jeśli drużyna nie wykona prawidłowo zadania cofa się do miejsca, na którym ostatnio stała.
5. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza dotrze do mety.

OZNACZENIA PÓL

Wiewiórka – Zbliża się zima i zwierzęta w lesie przygotowują zapasy na zimę. Do zimy przygotowują się także bohaterowie „Kubusia Puchatka”. Pomóż im znaleźć drogę do zapasów, które znajdują się wewnątrz lub zewnątrz labiryntów.

Orzechy – Przysmak nie tylko dla wiewiórek. Zatrzymujesz się i je zbierasz. Nagle dostrzegasz jakąś zgubioną karteczkę, na której ktoś zapisał coś szyfrem. Jesteś tak ciekawy, że nim ruszysz dalej musisz ją rozszyfrować.

Grzyby jadalne – uwielbiasz sos grzybowy, więc w poszukiwaniu grzybów wchodzisz w głąb jakiegoś lasu, jeśli chcesz się dowiedzieć, jakiego musisz rozwiązać krzyżówkę.

Pszczoły – Oj dobrze wiesz, że zaprowadzą cię do miodu. Znalazłeś się przed wysokim drzewem, w którym dość wysoko znajduje się dziupla, którą pszczoły wybrały sobie za mieszkanie i w której znajduje się miód. Wraz z cała drużyną, opis nie używając słów tylko gestów, w jaki sposób dobierzesz się do miodu i co cię spotka, jeśli nie będziesz dość ostrożny.

Muchomory – nie znasz się na grzybach i nazbierałeś trujących muchomorów. Rozwiązując rebus dowiesz się, kto może ci pomóc w odróżnieniu grzybów jadalnych od niejadalnych.

Liście – Spadające z drzew listki przyniosły ci informację o tym, w jakiej książce znajdziesz dalsze losy bohaterów „Kubusia Puchatka”. Niestety wiadomość odczytasz jedynie pod warunkiem, że znasz wszystkich bohaterów „Kubusia Puchatka”.

Szyszki – Przydadzą się na opał w zimie. W państwie, w którym mieszkają bohaterowie „Kubusia Puchatka” oraz autor książki zimy są zazwyczaj srogie. Odczytaj informację a dowiesz się, jakie to państwo.

Gałązki – wraz z Kubusiem Puchatkiem budujecie chatkę, wiele przy tym rozmawiacie, a najciekawsze jego myśli zanotowaliście. Odczytajcie teraz wasze notatki, czyli wybrane cytaty i „Złote myśli” Kubusia

KOLORY PÓL

1. Czerwony - Ułóż historyjkę obrazkową do podanego tekstu.
2. Żółty - Ułóż puzzle i powiedz, jakiego bohatera „ Kubusia Puchatka” przedstawia.
3. Brązowy - Odczytaj głośno przygodę, którą opisało Maleństwo.
4. Niebieski - Naucz się jednego, Kubusiowego słowa i powiedz lub przeczytaj, co ono oznacza według Kubusia Puchatka.
5. Zielony - Napisz króciutki list do przyjaciela opisując smak i wygląd swojego ulubionego dania, oraz powiedz, co jest ulubioną potrawą Kubusia Puchatka.
6. Pomarańczowy - Odszukaj, czym się różnią dane dwa obrazki.
7. Czarny – pola neutralne.
Przykładowe karty pracy

Zakreśl kółkami, co trzecią literę a dowiesz się jak miał na imię syn autora „Kubusia Puchatka”.

Z W C O N H K T R O W I T K S A O T I U O L A P W I H T R E W Z R T

ZADANIE 9.

ODCZYTAJ GŁOŚNO JEDNĄ Z MĄDROŚCI KUBUSIA PUCHATKA

Puchatek spojrzał na swe obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, ze kiedy się już ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewa, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.
---------------------------------------------------------------------
Puchatek usiadł na boczku i wprawiał się w mówieniu "akuku!" na rożne sposoby. Czasami zdawało mu się, że to oznacza właśnie to, co miał na myśli Królik, a czasem zdawało mu się, że co innego. "Sadze, że to jest tylko wprawa - myślał. - ciekaw jestem, czy Mama - Kangurzyca też będzie musiała się wprawiać, żeby to zrozumieć.
---------------------------------------------------------------------
- O. Królik jest mądry - powiedział Puchatek w zamyśleniu. - Tak - przyznał Prosiaczek - Królik jest mądry. - I ma Rozum - rzekł Puchatek. - Tak - zgodził się Prosiaczek - Królik ma rozum. Nastąpiło długie milczenie. - I myślę - ciągnął Puchatek - że on właśnie dlatego nigdy nic nie rozumie.
---------------------------------------------------------------------
- Masz ci los! - rzekł Puchatek, gdy wsadził nos do garnka. - jakiś Słoń tu się raczył. Potem pomyślał przez chwilkę i powiedział: - Ach, nie, to przecież ja sam. Zapomniałem.
---------------------------------------------------------------------
Gdy noc zbierała się do odejścia, Puchatek obudził się nagle z uczuciem dziwnego przygnębienia. To uczucie dziwnego przygnębienia miewał już nieraz i wiedział, co ono oznacza. Był głodny.
----------------------------------------------------------------------
Słońce grzało tak rozkosznie, a kamień na którym siedział od dłuższego czasu, był tak przyjemnie ciepły, że Puchatek już sobie postanowił, że przez całą resztę poranka będzie siedział pośrodku strumyka i cieszył się z tego, że jest Puchatkiem.
----------------------------------------------------------------------
- Ale to wcale nie jest łatwe - rzekł Puchatek do siebie, patrząc na to, co kiedyś było domem Sowy. - Bo układanie Wierszy i Piosenek to nie są rzeczy, które się łapie w powietrzu. To one cię łapią i wszystko, co można zrobić, to pójść tam, gdzie one mogłyby cię znaleźć.
---------------------------------------------------------------------
Kłapouchy zbliżył się do Puchatka i rzekł głośnym szeptem: - Czy nie mógłbyś poprosić twego przyjaciela, żeby gimnastykował się gdzie indziej ? Za chwile będę jadł śniadanie i nie chce, żeby mi ktokolwiek skakał po nim. To taki drobiazg, po prostu mój kaprys, ale każdy z nas ma swoje małe przyzwyczajenia.
---------------------------------------------------------------------
- Nie znam drogi - rzekł Puchatek, - ale mam w spiżarni dwanaście garnczków, które wołają mnie już od godziny. Nie słyszałem ich dobrze przedtem, bo Królik ciągle mówił i mówił. Ale teraz, kiedy nic nie mówi, tylko mówią moje garnczki, zdaje mi się, Prosiaczku, że będę wiedział, skąd idzie ich glos. Chodźmy. I powędrowali. Prosiaczek przez dłuższy czas nic nie mówił, aby nie przeszkadzać garnczkom. Aż nagle wydal z siebie bardzo piskliwy dźwięk i kwiknął "ajaj"... Bo nagle zrozumiał, gdzie jest, ale ciągle nie miął odwagi odezwać się za głośno, na wypadek gdyby było inaczej.

ZADANIE 10 Zgadnij, co według Kubusia Puchatka oznaczają następujące słowa lub zwroty.
Wybierz numer od jeden do 12.

Słownik

1. Bim-Bom - Odgłos, z jakim z wysokości czterystu pięćdziesięciu tysięcy kilometrów spadają na Ziemię płatki śniegu.
________________________________________
2. Brykanie - To, co przepełnia osobę radosną i swawolną (o iście Tygrysim temperamencie).
________________________________________
3.Całkiem Po Prostu - (okolicznik sposobu), Jeżeli ktoś nie wie, co to znaczy, już nigdy się nie dowie.
________________________________________
4.Ciekawa Anegdotka - (rzeczownik abstrakcyjny) Opowieść Sowy, szczególnie (jej zdaniem) zajmująca, trudno jednak powiedzieć, czy choć troszkę interesująca dla słuchaczy (z całym szacunkiem dla Sowy).
________________________________________
5.Dom - Miejsce gdzie mieszka twoje Jedzenie (i ty też, oczywiście).

________________________________________
6.Dziwne Uczucie (głód)- Uczucie, które daje wyraźnie do zrozumienia, że właśnie trzeba udać się, do jakiej spiżarni (własnej lub cudzej).
________________________________________
7. Małe Conieco - (rzeczownik jadalny) Niewielka ilość Jedzenia niezbędna do podtrzymywania i ożywiania niewysłowionej radości życia (zwłaszcza tych jego części, które można jeść).
________________________________________
8. Masz ci los! - Słowa zniecierpliwienia, które cisną się na usta, gdy okazuje się że twoje baryłeczki są już puste, tak jak i brzuszek (szczególnie zaraz po posiłku).

________________________________________
9.Nauka - Termin oznaczający wyczerpywanie sił na zdobywanie niepotrzebnych zdolności. Zdaniem niektórych (Królika) jest synonimem Wykształcenia.
________________________________________
10.Nic - Synonim Najlepszej Rzeczy pod Słońcem - stanu pełnej relaksacji i spokoju ducha (Ty, Małe Conieco lub dwa i nikogo, kto mógłby zawracać Ci głowę).

________________________________________
11.Nie cieszyć się - Być Bardzo Smutnym, gwałtownie potrzebować dobrej zabawy i rozrywki (najlepiej Balonika).

________________________________________
12. Strasznie Dobry - Nadzwyczajnie dobry, aż tak nieprawdopodobnie, żeby to było prawdopodobne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.