X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4633
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć: Z wizytą w Krakowie - utrwalenie treści matematycznych, grupa 6 latków

Cel główny: zapoznanie z wiadomościami dotyczącymi Krakowa, zapoznanie z legendą o Smoku Wawelskim, doskonalenie umiejętności matematycznych

Cele operacyjne: rozpoznaje i nazywa znaki matem. < >, +,-,=,; dodaje i odejmuje w zakresie 10, dokonuje syntezy i analizy wybranych słów, układa równanie matematyczne, zna znaczenie słów: legenda, Wawel, stolica, wskazuje na mapie rzekę Wisłę, nabywa umiejętnosć , kolejnego wypowiadania się

Metody pracy: słowna, ruchowa, oglądowa, zabawowa

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: kartoniki z wyrazami, kartoniki z równaniem matem., tablica, kreda, ilustracje, krzyżówka, kolorowanka z kodem liczbowym, płyta z nagraniem Krakowiaka, mapa, kredki, koła do sarsa, kostka do gry, strój krakowski

Przebieg zajęć:

1. Dzieci siedzą w kole
- Rozmowa kierowana: zapoznanie z zabytkami Krakowa (wskazanie położenia miasta na mapie)
-przekazanie wiadomości z zakresu historii (wyjaśnienie słowa stolica)
- zapoznanie z melodia "Krakowiaka"
- prezentacja ludowego stroju krakowskiego
2. Przeczytanie legendy o "Smoku Wawelskim"
- rozmowa na temat legendy
- wyjaśnienie słowa "legenda"
- oglądanie ilustracji przedstawiających smoka wawelskiego
3. Zabawa "Ściganka" - "Kto pierwszy dotrze do smoczej jamy?"
- podział dzieci na 2 drużyny
- określenie ilości dzieci (zapis kreda na tablicy)
- wyłonienie 2 dzieci rzucających kostką oraz 2 dzieci "pionków"
- dzieci "pionki" poruszają sie po rozrzuconych na podłodze kołach do sersa wg wyrzuconej ilości oczek
- reszta dzieci głośno odlicza ilość wyrzuconych oczek
- wygrywa ta drużyna której zawodnik pierwszy dotrze do "smoczej jamy"
4. Zabawa ruchowa z użyciem kół do sersa
- koła w kilku kolorach
- dzieci poruszają sie do dźwięków tamburyna, na znak n-lki staje określony kolor kół
- wybrane dziecko przelicza ilość zatrzymanych kół i dokonuje zapisu na tablicy
- na znak n-lki zatrzymuje sie kolejny kolor kół: dziecko ma za zadanie ułożyć równanie matematyczne: np 8 kół to więcej niż 5 ( 8 >5) itp
5. Zabawa dydaktyczna: na tablicy umieszczone kartoniki z wyrazami oraz równaniami
- w słowach zaznaczone na czerwono samogłoski , dziecko ma za zadanie wybrać i przypiąć pod wyrazem równanie określające ilość spółgłosek i samogłosek np: dom (1+2), smok (3+2)oraz obliczyć równanie np: dom - 1+2=3 itd. Ważne aby wyrazy wiązały sie tematycznie z zajęciami
6.Karta Pracy: rozwiązanie krzyżówki podsumowującej zajęcia ( hasło: legenda), wykonanie najpierw wspólnie z nauczycielką na dużej tablicy a następnie samodzielnie przy stolikach, odkodowanie kolorowanki: ilustracja smoka podzielona do zakolorowania wg równań np: 4 -3= kolor czerwony, 2+8= kolor niebieski itp dziecko ma za zadanie rozwiązać równanie, odszukać liczbę na kolorowance i pokolorować zgodnie z rozwiązaniom na dany kolor

Uwagi: zajęcia przeprowadzone w grupie 6 latków w miesiącu maju jako podsumowanie wiedzy z zakresu umiejętności posługiwania sie znakami matematycznymi

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.