Scenariusz zajęć
Temat: Dzień brukselki
Grupa: Kotki
Prowadzący: Katarzyna Rogala
Czas: 15-20min
Cel główny: Zachęcanie do spożywania warzyw nie zbyt lubianych przez dzieci na przykładzie brukselki
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Wiadomości:
• Utrwala wiadomości dotyczące wiedzy o witaminach
• Zdobywa wiedze na temat korzyści płynących ze spożywania brukselki
Umiejętności:
• Rozwiązuje zagadkę
• Wypowiada się na dany temat
• Potrafi opisać wygląd warzyw
• Klasyfikuje warzywa ze względu na wielkość i ciężar
• Bierze udział w zabawie ruchowej
• Usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową
• Usprawnia małą motorykę
• Rozwija zmysły smaku, dotyku, węchu
Postawy:
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach
• Podejmuje działania w celu osiągnięcia sukcesu
Metody:
Metody czynne:
• Metoda zadań stawianych dziecku
Metody oglądowe:
• Udostępnienie warzyw
Metody słowne
• Objaśnienia i instrukcje
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
Środki dydaktyczne:
Miska z brukselkami, kapusta, plastelina, szablon brukselki do wyklejenia, brukselka przygotowana do obiadu.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Wprowadzenie do zajęć -zagadka
Mała okrągła główka zielona, z soczystych liści złożona (brukselka).
N. przypomina dzieciom, że dzisiaj w naszej grupie obchodzony jest dzień brukselki, dlatego poszerzymy wiedzę na jej temat oraz poznamy jej smak.
Faza realizacyjna:
1. „Witaminki”- burza mózgów
Nauczyciel pyta uczniów czy wiedzą, co to są witaminy? Gdzie jest ich naj więcej? Jakie warzywa lubią jeść?
Dzieci swobodnie odpowiadają na pytania, podają przykłady gdzie mogą „mieszkać” witaminy.
Podają przykłady lubianych warzyw.
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi dzieci zwracając uwagę na to czy wśród wymienionych warzyw była brukselka.
Tłumaczy dzieciom, że witaminy to cząsteczki w jedzeniu, niewidzialne dla nas, które sprawiają, że jesteśmy zdrowi, silni i rośniemy.
2. „O brukselce kilka słów”- Prezentacja warzywa, poszerzanie wiedzy nt. brukselki
Nauczyciel prezentuje brukselki oraz mówi o nich kilka ciekawostek. Brukselka jest warzywem, które pochodzi z Belgii (jej nazwa jest związana ze stolicą tego kraju – Brukselą) Brukselka wyglądem przypomina małą kapustę, jednak mimo miniaturowych rozmiarów dorównuje swojej większej kuzynce -kapuście pod względem właściwości i wartości odżywczych.`
Brukselka posiada właściwości lecznicze, jest bardzo zdrowa, ma dużo witamin, dzięki którym doskonale wspiera układ nasz odpornościowy ( powoduje, że nie chorujemy) Ma działanie antynowotworowe- chroni nas przed bardzo poważnymi chorobami.
Nauczyciel dzięki pogadance stara się zachęcić dzieci do spożywania brukselki.
3. Brukselka i kapusta - porównywanie wielkości oraz ciężaru, rozwijanie zmysłów
Nauczyciel prezentuje dzieciom brukselkę oraz kapustę Prosi dzieci, aby wskazały, które warzywo jest mniejsze, a które większe. Nauczyciel rozdaje dzieciom po jednej brukselce – prosi, aby dokładnie się jej przyjrzały, zwróciły uwagę na jej warstwy. Dzieci oceniają jej wygląd, zapach oraz dotyk.
Nauczyciel prosi, aby dzieci zastanowiły się, które z warzyw kapusta czy brukselka jest cięższa.
4. „Kapuściany wyścig”- zabawa ruchowa, ćw. koordynacji wzrokowo-ruchowej
Dzieci stają w kole. W ciszy i skupieniu podają sobie z rąk do rąk kapustę uważając, aby jej nie upuścić. Gdy warzywo obejdzie całe koło, nauczyciel proponuje powtórzenie zabawy w szybszym tempie.
5. Brukselkowa wyklejanka” – usprawnianie małej motoryki.
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików, ich zadaniem jest wyklejenie szablonu brukselki za pomocą plasteliny.
Faza ewaluacyjna:
Po zakończeniu pracy nauczyciel informuje dzieci, że dzisiaj na obiad Panie kucharki specjalnie dla nas przygotują brukselkę abyśmy mogli poznać jej smak i przekonać się, że warto ją spożywać. N. przypomina o jej drogocennych wartościach odżywczych.
Ewaluacja
Dzieci podczas obiadu próbują smak ugotowanej brukselki. Nauczyciel pyta czy nowo poznane warzywo im smakuje, Dzieci dzielą się swoją opinią.