Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Bałwan
Cele ogólne:
• ćwiczenia kalendarzowe
• rozpoznawanie figur geometrycznych -koła
• ćwiczenia w przeliczaniu
• rozpoznawanie koloru białego
• Ćwiczenia grafomotoryczne
• wykonywanie prostych poleceń
• usprawnianie pracy rąk i dłoni
• poznawanie ciekawych technik plastycznych
• usprawnianie węchu
• usprawnianie słuchu
Cele operacyjne (szczegółowe):
Uczeń potrafi:
• nazwać dzień tygodnia oraz aktualny miesiąc
• określić jaka jest pogoda i wskazać odpowiedni obrazek
• wskazać przedmioty okrągłe
• przeliczać w zakresie 1-10ciu
• wskazać przedmioty białe
• zrobić kulkę z ciastoliny
• rysować po śladzie koła
• wskazać koło największe oraz najmniejsze
• wypełnić kontury koła pastą do zębów
Metody:
Zabawy dydaktyczne
Forma zajęć: indywidualna i zbiorowa
Pomoce: etykietki do ćwiczeń kalendarzowych, obrazek przedstawiający bałwana, okrągłe przedmioty, białe przedmioty, karty pracy przedstawiające różne koła do rysowania po śladzie, kartki, pasta do zębów, kolorowy papier, nożyczki, ciastolina, płyta z piosenką „Ulepimy bałwanka”
Przebieg zajęć:
Śpiewanie każdemu dziecku piosenki na powitanie „Witaj..... jak się masz”
Ustalenie aktualnego dnia tygodnia, miesiąca, pogody oraz pory roku
Oglądanie obrazka przedstawiającego – bałwana, zwrócenie uwagi na figurę geometryczną –koło, szukanie okrągłych przedmiotów, przeliczanie z ilu kół składa się bałwan, zwrócenie uwagi na kolor bałwana, wskazywanie białych przedmiotów
Robienie z ciastoliny – mini bałwanków
Ćwiczenia grafomotoryczne- malowanie po śladzie kółek, wskazywanie największego i najmniejszego koła
Słuchanie piosenki „Ulepimy bałwanka”
Praca plastyczna „Bałwan”- wypełnianie kółek pastą do zębów- za pomocą gąbki, doklejanie elementów bałwanka
Pożegnanie z dziećmi