Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Pojazdy
Cele ogólne:
• ćwiczenia kalendarzowe
• rozpoznawanie pojazdów- autobus, pociąg, samolot, samochód
• wykonywanie prostych ruchów zgodnie z piosenką
• ćwiczenia manualne
• ćwiczenia pamięci słuchowej
• wydłużanie umiejętności skupienia uwagi
Cele operacyjne (szczegółowe):
Uczeń potrafi:
• nazwać dzień tygodnia oraz aktualny miesiąc
• określić jaka jest pogoda i wskazać odpowiedni obrazek
• nazwać wybrany pojazd lub wskazać obrazek
• rozpoznać odgłosy pojazdów
• dostosować się do reguł zabaw ruchowych kierowanych przez nauczyciela
• zakolorować obrazek w konturach
• ułożyć puzzle na miarę własnych możliwości
Metody:
Zabawy dydaktyczne
Forma zajęć: indywidualna i zbiorowa
Pomoce: etykietki do ćwiczeń kalendarzowych, zabawki- autobus, pociąg, samolot, samochód, płyta z odgłosami pojazdów, obrazki przedstawiające pojazdy, płyty z piosenkami: „Jedzie, jedzie...”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Koła autobusu”, kolorowanki z pojazdami, pastele olejne, puzzle przedstawiające pojazdy
Przebieg zajęć:
Śpiewanie każdemu dziecku piosenki na powitanie „Witaj..... jak się masz”
Ustalenie aktualnego dnia tygodnia, miesiąca, pogody oraz pory roku
Oglądanie zabawek-pojazdów i nazywanie ich (autobus, pociąg, samolot, samochód), zwrócenie uwagi na ich charakterystyczne cechy
Zagadki słuchowe- słuchanie odgłosów pojazdów i nazywanie ich, wskazywanie obrazków
Zabawa ruchowa do piosenki „Jedzie, jedzie...”
Kolorowanie wybranego pojazdu pastelami olejnymi
Zabawy ruchowe do piosenek: „Jedzie pociąg z daleka”, „Koła autobusu”
Układanie puzzli przedstawiających pojazdy
Pożegnanie z dziećmi