Scenariusz zajęć integracyjnych
na temat autyzmu
Temat: Lekcja akceptacji
Klasa: zerówka (jeden uczeń z autyzmem)
Ilość uczniów: 23
Czas: 45 min
Cel główny: Uczniowie rozumieją, że wszyscy jesteśmy różni. Rozumieją z jakimi trudnościami spotyka się na co dzień ich kolega i akceptują go.
Cele szczegółowe:
uczniowie rozumieją, że jesteśmy różnimy
przedstawienie uczniom wyzwań, z jakimi na co dzień zmaga się ich kolega
przedstawienie uczniom sposobów radzenia sobie ich kolegi z trudnościami
zapoznanie ze sposobami niesienia pomocy koledze
zrozumienie konieczności akceptacji i integracji w grupie
Przewidywane rezultaty:
uczniowie będą rozumieć skąd się biorą trudne zachowania ich kolegi
uczniowie będą znali strategie pomagania koledze w codziennych sytuacjach
grupa będzie akceptować niepełnosprawnego kolegę
niepełnosprawny uczeń będzie się dobrze czuć w grupie
Metody pracy:
pogadanka
burza mózgów
mapa myśli
Środki dydaktyczne:
brystol
obrazki przedstawiające trudne zachowania
wycięte z kolorowego bloku dłonie dla każdego ucznia
klej, pisaki
Przebieg lekcji:
Czym się różnimy? Jakie mamy trudności?
dzieci wypowiadają się swobodnie
nauczyciel podsumowuje i z pomocą dzieci wymienia trudności z jakimi zmaga się ich niepełnosprawny kolega, prezentując obrazki:
hałas, dźwięki - zatykanie uszu, krzyk
trudno mu usiedzieć spokojnie
trudno mu zrozumieć zasady (gry, rywalizacji)
często i dużo mówi na swoje ulubione tematy
nie wie jak się włączyć w zabawę
nie wyczuwa, że ktoś żartuje albo kłamie
wybuchy złości, krzyk
2. Co pomaga naszemu koledze? Mapa myśli.
Wymieniamy środki, które już są stosowane:
cisza,
wyjście z sali,
częściowa praca w osobnej sali
Wspólnie z dziećmi przyklejamy obrazki z trudnymi zachowaniami na brystol. Nauczyciel podpowiada dzieciom, co można w danej sytuacji zrobić, aby pomóc koledze:
przypominam ci, że jest kolejka i trzeba poczekać
chciałbym teraz porozmawiać na mój temat, możesz posłuchać?
przypomnę ci na czym polega zabawa
jeśli nie będziesz mi wyrywał zabawki, tylko o nią poprosisz, to pożyczę ci ją na umówiony czas
Nauczyciel zachęca do akceptacji:
- nie wyśmiewanie się ,
- dobre słowo,
- traktowanie kolegi jako część swojej grupy
3. Każdy uczeń decyduje w jaki sposób będzie wsparciem dla kolegi - każdy otrzymuje “wyciętą dłoń” , pisze na niej swoje imię lub znak i przykleja ją tam, gdzie chce być wsparciem dla kolegi.
4. Czas na ewentualne pytania dzieci